Van de voorzitter. J-IJff Oud Alkmaar gaat ons aan het hart. Daarom zetten wij ons in voor het behoud van het karakter van Alkmaar en van zijn monumenten in het bijzonder. Juist de grote monumenten geven Alkmaar zijn specifiek karakter. Grote Kerk en stadhuis zijn hiervan natuurlijk de belangrijkste voorbeelden. Beide zijn of worden gerestaureerd dankzij grote inspan ningen van de samenleving en van de gemeente in het bijzonder. Een oude binnenstad blijft alleen dan een levend organisme en een natuurlijk hart van de stedelijke samenleving wanneer juist zulke monu menten een in het moderne leven passende bestemming kunnen blijven behouden dan wel krijgen. De les van vele oude stadscentra moge ons duidelijk zijn. Nieuwe stad huizen buiten het oude centrum en gesloten kerken. In Alkmaar wordt getracht dat te voorkomen. Voor de Grote Kerk is dan een beheersstichting nodig, die de exploitatie van dit fantastische bouwwerk ook in financiële zin kan waarborgen en die de kerk zijn oude functie van ontmoetingsplaats voor de hele stede lijke samenleving weer kan teruggeven. De Nieuwe Kerk in Amsterdam kan daarbij als voorbeeld dienen. Ook wordt getracht het oude stadhuis zijn functie te laten behouden als bestuurlijk centrum en als de plaats waar de burger naar toe gaat wan neer hij de gemeente nodig heeft. In beide gevallen moeten de gebouwen daartoe uitgerust worden. Hoe kan dat zonder de monumentale waarde aan te tasten? Op die vraag moeten alle betrokkenen een antwoord zien te geven. De gemeente heeft wat vingeroefeningen laten uitvoeren hoe het zou kunnen. Die staan ter discussie. Ook onze vereniging zal zich daarin mengen. Op het moment dat dit geschreven wordt zijn die vingeroefeningen nog niet openbaar. We zijn echter blij te vernemen dat het de bedoeling is over deze zaak een royale publieke discussie te voeren. Zo hoort het. Ook in vroeger eeuwen hebben zich zulke situaties voorgedaan. Daar om is de bouwgeschiedenis van vele monumenten zo boeiend.

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 2