Fragment brief r.M.N.J.Moltzer n architect K.P.C. Bazel. Iets over de indeling van het huis De Bazel ontwierp aan de Wilhelminalaan een huis met links de hoofdingang. Deze geeft toegang tot een kleine vestibule. Van- daaruit kan men een grote hal met een trappehuis bereiken. Zo'n grote hal in het midden van het huis was in Nederland niet gebruikelijk, maar in Engelse landhuizen wel. Geïnspireerd door Engelse voorbeelden heeft De Bazel diverse malen huizen met een hal ontworpen. Rechts van de hal werd een ruime huis kamer geprojecteerd, die aan de straatzijde naar voren toe uitsprong, als ging het om een grote theekoepel. 6. Detail voordeur architecten werden gebouwd, zijn de eenvoudige hoofdvormen en de strakke vormentaal van de versieringen. Deze laatste wer den over het algemeen slechts op enkele plaatsen toegepast en wel op die plaatsen, die constructief van belang geacht werden. Daarnaast liet De Bazel zich inspireren door 18de-eeuwse motie ven. Ook bij het huis Wilhelminalaan 4 was dat het geval. Gewe zen kan worden op de vormgeving van de ingangspartij, met naast de deur twee smalle vensters met halfronde bovenkanten. Gewezen kan ook worden op de toepassing van vensters met bovenlichten, waarin kleine ruitjes, gescheiden door houten roe den. Over het vlakke karakter van de versieringen van De Bazel is al iets gezegd. Kenmerkend voor de decoraties, die hij in deze jaren ontwierp, is de veelvuldige toepassing van kleine spiraalmotieven en van sierlijke, rustige golvende lijnen. Ook kleine rozetjes en tulpvormige motiefjes komen voor. Terwijl het werk van Berlage vaak wat plomp en zwaar aandoet, is het werk van De Bazel juist heel verfijnd van karakter. Wellicht een herinnering aan de oude koepel die eerder op dit ter rein stond? Achter de huiskamer kwam de salon met een serre, die

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 21