Wilhelminalaan 4 I 4. Eerste schetsontwerp voor het huis Wilhelminalaan 4 tiuskerk aan het Verdronke- noord). Hoeveel De Bazel ook bij Cuypers leerde, de stijl van zijn leermeester nam hij niet over. Samen met zijn leeftijdgenoot en collega J.L.Lauweriks (1864- 1932) die hij op het bureau van Cuypers had leren kennen, reisde hij in 1893 naar Londen, waar hij onder de indruk raakte van de vlakke vormentaal van de oude Egyptische en Assyrische kunst in de collecties van het British Museum. Invloed van deze kunst kan men in vele werken van De Bazel opmerken, ook in de deco raties van het pand Wilhelmina laan 4 in Alkmaar. Aanvankelijk heeft De Bazel, toen hij het architectenbureau van Cuypers had verlaten, zich vooral beziggehouden met hetmaken van houtsneden en het ontwerpen van meubels. Daarnaast deed hij mee aan enkele architectuurprijsvragen. Zijn inzendingen werden bekroond of eervol vermeld, maar tot uitvoering kwam het niet. Pas in 1900 en de daarop volgende jaren (in 1901 werd De Bazel 40 jaar) werden er voor het eerst daadwerkelijk gebouwen gerealiseerd naar zijn ontwerp. Verschillende daarvan bevinden zich in Bussum, waar De Bazel in 1902 ook zelf ging wonen. De man die gestimuleerd heeft dat De Bazel deze opdrachten kreeg, was de kunstenaar en schrijver Jan Veth. Ook bij de Alkmaarse opdracht is hij betrokken geweest: zijn enthousiaste aanbevelingen maakten, dat dr. Moltzer De Bazel uitkoos om het huis aan de Wilhelminalaan te ontwerpen. Iets over de bouwstijl De Bazel wordt, samen met zijn beroemde tijdgenoot Hendrik Petrus Berlage (Amsterdam 1856-Den Haag 1934) gerekend tot de grote ver nieuwers van de Nederlandse bouwkunst rond 1900. Beide mannen waren aanhangers van de architectuurstroming, die rationalisme wordt genoemd. Kenmerkend voor de bouwwerken, die rond 1900 door rationalistische 19

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 19