Wilhelminalaan 4 Een vroeg werk van architect K.P.C.de Bazel Tot de belangrijkste monumenten uit het begin van de 20ste eeuw die de stad Alkmaar telt, behoort het pand Wilhelminalaan 4. Het werd in 1904-1905 gebouwd als woonhuis voor de heer M.N.J. Moltzer en zijn vrouw C.Moltzer- Boeke. Hij was leraar klassieke talen aan het gymnasium in Alk maar en tevens conrector van de school. Bouwmeester was de bekende architect K.P.C.de Bazel, die in deze jaren in Bussum woonde. Het huis Wilhelminalaan 4 behoort tot zijn vroege bouwwerken. Voor het beeldhouwwerk aan de voorgevel werd zijn zwager C.A.Oosschot uit Amsterdam aangetrokken, overi gens was de uitvoering in handen van het timmer-en aannemingsbe drijf Ringers, dat in Alkmaar veel gebouwd heeft. Moltzer en zijn vrouw hebben zich beide intensief bemoeid met het ontwerpen en bouwen van hun huis. Met het resultaat waren zij buiten gewoon ingenomen. 1) 3. Wilhelminalaan 4 Iets over K.P.C.de Bazel Karei Petrus Cornelis de Bazel werd geboren in 1869 in Den Helder en overleed in 1923 in Amsterdam. In 1873 verhuisden zijn ouders naar Den Haag. Daar werd de jonge De Bazel in de leer gedaan bij een tim mermanswerkplaats, later werkte hij eerst van 1880-1889 op het archi tectenbureau van J.J.van Nieukerken in Den Haag, vervolgens op dat van de grote Pierre Cuypers in Amsterdam. Deze Cuypers werd beroemd om zijn vele r.k.kerken, gebouwd in neogotische stijl (in Alkmaar bouwde hij van 1858 tot 1861 de Lauren- 18

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 18