ren in de Hervormde Kerk dopen, doch van Margaretha Caecilia is de doop niet vermeld. Reinier Coetenburgh is na 1625 rooms-katholiek geworden, zodat zijn jongste dochter in een roomse schuilkerk gedoopt zal zijn.39) Toen Adriaen met de jeugdige Margaretha Caecilia trouwde, was haar vader reeds lang overleden. Haar moeder had op 31 oktober 1648, ziek te bed liggende, haar testament gemaakt, doch haar begraven werd te Alkmaar niet gevonden. Adriaen en Margaretha kregen vijf kinderen, namelijk Frederick Bonaventura, geboren 14 juli 1650, begraven Grote Kerk 26 mei 1657; Adriana Theresia, geboren 15 oktober 1654, overle den Keulen 9 april 1702; Frederick Arnulphus, geboren 26 maart 1658, overleden Brussel in 1727 Catharina, geboren 29 april 1661, begraven Grote Kerk 15 mei 1661; en Catharina Maria, geboren 1664, begraven Grote Kerk 24 november 1722.4"1 Het huwelijk van Adriaen schijnt zich te hebben gekenmerkt door een minder prettige verstandhouding met zijn schoonfamilie. Ter gelegen heid van zijn huwelijk schreef hij: "Mey 1649, als ick schrijver Adriaen Westphalen tot Alsmaer troude en ongelukkig is uytgevallen door die bose Coetenburgen, was in january een ongekende groote storm..."4" En ter gelegenheid van het sterven van zijn oudste zoontje; "Odie Coe tenburgen mijn sogt te krencken soo in dese onnosele soon als andere saken".42) Naar de oorzaak van de tweedracht kan men slechts gissen. Duidelijk is, dat de kinderen Coetenburgh streng katholiek waren (een broer van Margaretha was na de overgang van het gezin tot het katholi cisme priester geworden) en als afstammelingen van zowel een Alkmaars als een Amsterdams regentengeslacht de eerste viool speelden in de Alk- maarse gemeenschap. Veel keus zal er voor Margaretha niet zijn geweest en dat de wonderlijke Adriaen de familie is tegengevallen, lijkt mij zeer wel mogelijk. Overigens was ook Adriaen zeer katholiek, hetgeen bij hem vooral tot uiting kwam door schimpen op de "geusen", die de eenvoudige en vrome leefwijze van weleer grondig hadden bedorven. Anderzijds raadt hij in zijn "korte vermaninge" zijn nakomelingen aan "geen pastoren of doctoren te worden, als meest de zielen verloren".43) Adriaen stierf op 12 mei 1695. Van zijn kinderen bereikten er drie de volwassen leeftijd. Zijn dochter Adriana Theresia, die, als we Adriaen mogen geloven, zeer schoon van uiterlijk was en door vele vrijers werd belaagd, besloot ongehuwd te blijven. Haar levenseinde is door haar zuster Catharina Maria beschreven.44) Volgens deze vertrok Adriana Theresia naar Keulen met de aartspriester Petrus Codde; dezelfde die in 1702 door de paus van Rome uit zijn ambt werd gezet en het Hollands 14

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 14