7 den. Op 6 oktober 1887 ontving de kerkeraad van de Hervormde gemeente een schrijven van de lidmaten G. Teerhuis, W. Baas en H. Wolzak met het verzoek de Reformatie van de kerk ter hand te nemen in Alkmaar. Mocht de kerkeraad niet op dit verzoek ingaan, dan zouden zij zelf stap pen ondernemen. Toen een afwijzend antwoord door de kerkeraad werd verzonden, kwam het inderdaad tot kerkstichting. Op 6 november werd onder lei ding van Ds. R van Son, dole rend predikant te Amsterdam een kerkeraad ge constitueerd van de Nederduits Gereformeerde Kerk te Alkmaar met Hendrik Wolzak Gzn en Gerrit Teerhuis als ouderlingen en Willem Baas en Cornelis An- thonie Dane als Gebouw Rehoboth diakenen. Na bericht hiervan te hebben ontvangen verklaarde de ker- aan Koningsweg keraad van de Hervormde gemeente genoemde broeders die met "woord en daad toonen, zich van de Nederlandse Hervormde Kerk af te schei den" vervallen van het lidmaatschap van deze kerk. De nieuw gevormde gemeente verkreeg als kerk een gebouw aan de Koningsweg, dat de naam Rehoboth kreeg. Op 6 juni 1891 kreeg deze gemeente een eigen predikant in de persoon van Ds. Dirk Jan Begardus Wijers (1864-1923). Hij was één van de eerste studenten van de Vrije Universiteit geweest en een groot vereerder van Dr. A. Kuyper. Later zou hij als predikant naar Nederlands-Indië gaan. De vereniging. De Afgescheidenen van 1834 en de Dolerenden van 1886 hadden om gelijke redenen de Nederlands Hervormde Kerk verlaten. Het was daar om niet moeilijk tot elkaar te komen. De synode van de Christelijke Gereformeerde Kerk, zoals de kerk van de Afscheiding nu heette en de voorlopige synode van de Nederduits Gereformeerde Kerken begonnen een overleg, dat op 17 juni 1892 leidde tot ineensmelting van beide

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 9