Afscheiding. Hij werd op 19 november 1876 in Alkmaar, zijn eerste ge meente, bevestigd. Brummelkamp was een veelzijdig man met vele kwaliteiten. Voor zijn komst naar Alkmaar werkte hij mee aan een vertaling uit het latijn van de evangeliecommentaren van Calvijn en maakte deel uit van de redactie van het pas opgerichte dagblad "de Standaard". Ook tijdens zijn predikantschap bleef hij aan dit blad mee werken, vooral aan het zondagsblad. Later begaf hij zich helemaal in de journalistiek en werd kamerlid voor de A.R. Partij. Hij bleef twee jaar als predikant in Alkmaar. In 1881 werd hij opgevolgd door Ds. Isaac Contant. Tijdens zijn predi kantschap waren er nogal eens interne tegenstellingen binnen de ge meente. Deze varieerden van ordinaire ruzies tot zakelijke naijver. De zakenman G.Terhaak en zijn boekhouder Post speelden in het laatste geval een rol. Terhaak had een bakkersbedrijf, later een koekfahriek aan de Lindengracht. Hij was een heetgebakerd man, die predikant en ker- keraad veel problemen gaf. Ook had men nogal eens te maken met ge meenteleden die het vierde gebod overtraden (arbeid op zondag). In een tijd, dat veel winkels op zondag gewoon geopend waren, was het voor sommige gemeenteleden moeilijk hierin al te principieel te zijn. De kerkeraad was echter onverbiddelijk en stelde de overtreders steeds onder censuur. In die tijd komen we namen van lidmaten tegen, wier nazaten nog steeds in Alkmaar wonen zoals Hazes, Meiboom, Piket, Piet en van Til. Ook had de gemeente vaak te kampen met financiële tekorten. Dikwijls kon het salaris van de predikant niet op tijd uitbe taald worden. Intussen kwam er in Alkmaar een tweede gereformeerde groep, die later de Gereformeerde Kerk B zou worden, met wie de tot nu besproken ge meente fuseerde. Doleantie, ontstaan en vestiging in Alkmaar. In de jaren tachtig werd er in de Nederlands Hervormde Kerk een strijd gevoerd, die haar oorsprong vond in de opkomst van de z.g. Moderne Richting. Een beweging met de predikant Abraham Kuyper als voor man streed om herstel en handhaving van de gereformeerde beginselen binnen de kerk. Onder invloed daarvan maakte zich in 1886 een groot aantal kerkleden los uit het kerkverband. Practisch betekende dat het ontstaan van een nieuwe kerk. De beweging kreeg de naam "Doleantie" van het latijnse woord dolere treuren (n.1. over de toestand van de Hervormde kerk). Ook in de Alkmaarse Hervormde gemeente waren een aantal aanhan gers van Abraham Kuyper. Zij hadden zich verenigd in een z.g. Gereformeerd comité, dat contacten onderhield met de landelijke be weging. Zij bezochten o.a. de landelijke conferenties, die belegd wer- 6

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 8