5 iken daarvan in 1815 was rde van 1618, liten werking elijk gemaakt tlagerij vielen agers in kerk afrechterlijke gevangenis- .n zelfstandig te en erken- aord-Holland stonden toch Den Helder, 5p Langedijk. oeilijkheden. en werd men uiten werden ield men vol je, met eigen en soms ook e diensten te en het weer an de Oude- leente name- melis Molle- oudvaders of caar. Doordat Dop der jaren eente te vor mden de bij- Ifstandige ge- dlevanger en groepje van zijn Cornelis Pieter Luit. persoon van n Drogeham werd hij in 1836 door Ds. S.van Velzen, die hij in zijn afscheiding was gevolgd, verzocht de diensten te leiden. Na een opleiding door Ds. T. F. de Haan werd hij tot het predikambt toegelaten. Na de gemeenten Joure, Franeker en Amersfoort gediend te hebben werd hij op 14 sep tember 1851 predikant te Alkmaar met een intreepredikatie over Rom.l:15, in druk uitgegeven onder de titel: De roem van den waren evangeliedienaar. Men wist het huis gelegen naast de plaats, waar men kerkte (toen Oudegracht 15) te kopen en als pastorie ter beschikking te stellen. Uitterdijk wist door zijn arbeid de gemeente enige omvang te geven. Daarnaast was hij veel op reis om hulp te verlenen aan vacante gemeenten of om te bemiddelen bij allerhande strubbelingen, waaraan in deze jonge afscheidingsgemeenten geen gebrek was. In 1855 vertrok Kerk van de Christelijk Afgescheiden Gemeente aan de Oudegracht hij, opnieuw beroepen in zijn eerste gemeente Joure. Eerst in 1861 werd zijn opvolger hier bevestigd. Het was Johannes Willem Legrom (1819-1873). Inmiddels was de gemeente dusdanig uitgebreid dat de kerkgelegenheid te hekrompen werd. Men besloot het pand bewoond door Pol en Mollevanger te verbouwen tot een volwaardige kerk. Op 21 juli meldde de Alkmaarsche Courant: "Den 20e is de nieuwe, in Bizantijnse stijl ge bouwde kerk der Christelijk Afgescheiden gemeente ingewijd door Ds. Legrom, met eene leerrede naar aanleiding van Tim.2:19." De gemeen te telde op dat moment 100 leden. Ds. Legrom moest wegens ziekte op 1 juni 1873 met emeritaat en overleed reeds op 22 juni daarna. Zijn vrouw, die twintig jaar jonger was dan haar man, bleef met vier kinde ren achter. Zijn opvolger was Ds. Anthony Brummelkamp (1839-1919), zoon van Ds. A.Brummelkamp (1811-1888), één van de voormannen van de

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 7