Wat aan de Verlosserskerk voorafging. Met ingang van 1 januari 1991 is de Verlosserskerk aan de Oudegracht als kerkgebouw buiten gebruik gesteld. Voor de Gereformeerde Kerk te Alkmaar betekent dat de afsluiting van een stuk geschiedenis, dat nauw met deze plaats verbonden is geweest. De Gereformeerde Kerk van Alkmaar werd als zodanig gesticht in 1893, maar de geschiedenis van deze gemeente reikt ruim vijftig jaar verder terug. Op 2 januari 1893 werd een acte ondertekend van de volgende inhoud: "De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Alkmaar A, ten eenre en De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Alkmaar B anderzijds, Met dank aan den Heere zich verblijdend over de vereeniging der Gereformeerde Kerken in Nederland, die den 17 Juni 1892, in de Generale Synode dier Kerken te Amsterdam is tot stand gekomen: Overtuigd, dat het naar den eisch van Gods woord is, om ook plaatse lijk de eenheid der gelovigen zoveel mogelijk tot openbaring te bren gen: Overwegende, dat hier ter plaatse geene reden is om de ineensmelting nog uit te stellen, maar veeleer sterken drang om haar zoveel mogelijk te bespoedigen; hebben ter gelijker tijd en plaats vergaderd te Alkmaar, den 2 Januari 1893, na vooraf ieder voor zich de leden der gemeente te hebben ge hoord; Besloten: Tot de algeheele vereeniging en ineensmelting der aan hunne zorgen toevertrouwde, tot hetzelfde Kerkverband behoorende, gereformeerde Kerken ter plaatse." In de dan aan deze fusie verbonden bepalingen wordt melding gemaakt van het onroerend goed, dat in bezit is van één van de fusiegenoten. Dit slaat op het kerkgebouw en de pastorie van de A kerk, gelegen aan de Oudegracht Wijk D, no. 327, de plaats waar momenteel de Verlossers kerk staat. De gemeenten, die zich in 1893 verenigden tot de Gereformeerde Kerk te Alkmaar, kwamen voort uit twee kerkelijke bewegingen, die in de 19e eeuw van grote betekenis zijn geweest, namelijk de Afscheiding (1834) en de Doleantie (1886). Afscheiding, ontstaan en vestiging in Alkmaar. De afscheiding begon in de provincie Groningen, waar in 1834 de her vormde Ds. Hendrik de Cock te Ulrum in verzet kwam tegen de hogere besturen in zijn kerk. Daarmee was hij een exponent van de ontevre denheid, die leefde onder vele hervormden in die dagen ten aanzien 3

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 5