De van rooden handvormsteen met blauwe pannen gedekte ongeveer 16 M hooge kerk, waarop in het midden een met lei gedekte spits to rentje prijkt, maakt van huiten, door de juiste verhoudingen een pretti ge indruk, doch vooral voor het interieur komt den architect den heer B.W.Plooij uit Amersfoort, een woord van lof toe. Wat in de meeste kerken zoo hinderlijk is, de tocht, heeft de architect volkomen verme den. Men betreedt de kerk door een betegeld tochtportaal, komt vandaar in een ander portaal, vanwaar men zich naar de frontgalerij, die plaats biedt voor zo'n 200 bezoekers of naar de kerkruimte voor den dienst kan begeven. Over een lengte van 8 meter heeft het eerste gedeelte van de kerk een breedte van 14 M dat daarna overgaat in een gedeelte van 21 x 21 M met een hoogte van 14,50 M. Het gewelfgedeelte is opgetrok ken in den paribalvorm. De binten zijn in donkere paarse kleuren ge schilderd, afgezet met strakke goudlijnen, terwijl strakke glas in loodra men een prachtig licht in de kerk doorlaten. Voor de avondverlichting wordt in hoofdzaak door een electrische lamp met 3000 kaarsen licht sterkte vanuit het dakmiddelpunt gezorgd. Beneden biedt de kerk plaats voor een 700 bezoekers, terwijl 220 perso nen op de frontgalerij een plaatsje vinden. Aangezien zowel beneden als hoven de zitplaatsen amphitheaters-gewij- ze oploopen, is er geen plaats in de kerk, waar men niet het oog heeft op den in 't midden van de zuidzijde in eikenhout uitgevoerde preekstoel. Boven de preekstoel is het door de firma Pels te Alkmaar vervaardigde kerkorgel aangebracht, een juweeltje, waarop 20 maart a.s. de bekende organist Jan Zwart een kerkconcert zal geven." Op de avond van 16 maart 1934 was het kerkgebouw geheel gevuld met gemeenteleden en genodigden om de openingsdienst mee te maken. Na de overdracht door de voorzitter van de bouwcommissie de heer J.Bruijn werd een dienst gehouden, waarin Ds. von Meijenfeldt preekte over de tekst 2 Petrus 1:19, die in tegeltableau was aangebracht hij de ingang: "En wij hebben het profetische woord, dat zeer vast is, en gij doet wel, dat gij daarop acht hebt, als op een licht, schijnende in eene duistere plaats totdat de dag aanlichte en de morgenster opga in uwe harten." Met deze plechtigheid brak voor de Gereformeerde Kerk te Alkmaar een nieuwe periode aan, die met de sluiting op 1 januari 1991 definitief is afgesloten. J.D.Kila Bronnen: Archief Hervormde Gemeente Alkmaar Archief Gereformeerde Kerk Alkmaar en Broek op Langedijk Joh. de Haas. Gedenkt uw voorgattgersHaarlem 1984 Gemeente Archief Alkmaar. Bevolkingsregister 1849-1860 Adresboeken 13

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 15