iten. Het feit tnciële moei- erhaast heb- wezige predi- pen. Dit luk- Biezelinge en d het kerkge- erkomen van ngsweg werd n ieder geval 20 gezinnen, aan de hand verschenen, yper noemde komt name- rin slechts de ohier van de sen inkomen velen tot de voornamelijk nelkhandela- neerde kerk edikant van de gemeente |an Willem (1855-1911), ir. Gerefor- ant te Dirks- ond bekend )gen en toe- Als zodanig buiten de ei- gewaardeerd, ij ziekenbe- het Rooms- kenhuis leg eer hij sprak De kansel De gemeente had ook wel behoefte aan een man met pastorale kwali teiten om Afgescheidenen en Dolerenden in vrede te doen samenwo nen. Er deden zich onderling nogal eens spanningen voor rond het handhaven van de kerkelijke tucht. Een meerderheid in de kerkeraad wilde op een gegeven moment een lid, die melkhandelaar was, de toe gang tot het Avondmaal ontzeggen omdat hij op zondag melk leverde aan de klanten, die dat verlangden. De man voerde als zijn verweer aan, dat hij er zelf ook wel mee zat, maar het terwille van zijn gezin niet kon nalaten. De zaak kwam voor de classis, die de censuur van de kerkeraad als te wettisch ophief. Ook werd Ds. Wechgelaar betrokken in een affai re rond het gemeentelid G. Terhaak, de man die al eerder problemen binnen de gemeente veroorzaakt had. In 1909 brak in de koekfabriek van Terhaak een werkstaking uit vanwege de onvrede onder zijn werknemers over zijn hard vochtig optreden. Wechgelaar wist toen een aantal gemeenteleden uit Egmond te bewegen bij Terhaak te gaan werken. Dit werd hem met name door de vakbeweging zeer kwalijk geno men. Ds.Wechgelaar woonde niet meer in de pasto rie naast de kerk maar op de Baansloot. De ou de pastorie werd beneden cathechisatie-lokaal en boven kosterswoning. Voor de Christelijke school maakte hij in 1910 een collectereis naar de Verenigde Staten. Zijn toch al zwakke ge zondheid had daar echter dusdanig van gele den, dat hij na een ziekteverlof genoodzaakt was emeritaat aan te vragen. Hij vestigde zich in Krabbendam, waar hij reeds op 30 september 1911 overleed. Zijn opvolger werd Ds.Herman Meijer (1868- 1929), die een pastorie aan het Nassauplein kreeg. Hij was iemand met bestuurlijke kwali teiten en leidde de gemeente met straffe hand. Daarbij gold hij als zeer principieel gerefor meerd. Contacten met Hervormden moesten tot de hoogstnoodzakelijke beperkt blijven, zo als bijvoorbeeld die in het bestuur van de Christelijke school, waarvan hij jarenlang secretaris was naast zijn Hervormde collega Verwaal als voorzitter. Omdat Alkmaar in de jaren twintig meer inwoners kreeg, steeg ook het ledental van de Gereformeerde Kerk. Men kreeg daardoor te kampen met plaatsgebrek in het kerkgebouw. In 1921 vond er daar om een verbouwing plaats waarbij de rechthoekige vorm van het ge- 9

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 11