kerken tot "Gereformeerde Kerken in Nederland". In Alkmaar liet de vereniging ook niet lang op zich wachten. Het feit dat beide groepen maar gering in aantal waren en de financiële moei lijkheden van de Afgescheidenen zullen het proces wel verhaast heb ben. Als voorwaarde stelden de dolerenden dat beide aanwezige predi kanten zich zo spoedig mogelijk elders zouden laten beroepen. Dit luk te. Ds. Contant vertrok op 5 februari 1893 naar Kapelle-Biezelinge en Ds. Wijers op 9 oktober 1892 naar Voorburg. Besloten werd het kerkge bouw van de Afgescheidenen aan de Oudegracht als onderkomen van de nieuwe gemeente te kiezen. Het gebouw aan de Koningsweg werd verkocht onder de conditie dat er de komende twee jaar in ieder geval geen speelzaal of dranklokaal in gevestigd mocht worden. Het lidmatental van de verenigde kerk bedroeg ongeveer 120 gezinnen. Een onderzoek naar de samenstelling van deze gemeente aan de hand van de adresboeken van Alkmaar, die sinds 1876 geregeld verschenen, leert ons dat het merendeel werd gevormd door wat Kuyper noemde "het volk achter de kiezers". Een groot aantal van de leden komt name lijk niet in de adresboeken voor. Als we bedenken dat daarin slechts de namen zijn opgenomen van hen, die voorkwamen op het Kohier van de hoofdelijke omslag in de directe plaatselijke belasting en een inkomen van F300,- per jaar daarvoor de grens was, behoorden zeer velen tot de "kleine luyden". Degenen die wel vermeld staan waren voornamelijk middenstanders zoals kappers, kleermakers, kruideniers, melkhandela ren en smeden, verder een enkele ambtenaar. Interieur kerk met koster Rogaar De Gereformeerde kerk van Alkmaar. De eerste predikant van de gefedereerde gemeente werd Ds. Jan Willem Wechgelaar (1855-1911), tevoren Chr. Gerefor meerd predikant te Dirks- horn. Hij stond hekend als een bewogen en toe gewijd pastor. Als zodanig werd hij ook huiten de ei gen kring gewaardeerd. Wanneer hij ziekenbe zoek deed in het Rooms- Katholiek ziekenhuis leg de men hem geen moeilijkheid in de weg, ook niet wanneer hij sprak en bad met anderen dan zijn eigen geloofsgenoten. 8

Oud Alkmaar | 1992 | | pagina 10