twee juist genoemde huizen, het lange naast de houtwerf en het dwars gebouwde daarnaast. 2. Het huis Toch blijft het gevaarlijk om al te veel te vertrouwen op het kaartmateriaal. Bovendien zijn er na 1649 tot het kadaster (begin 19e eeuw) geen kaarten meer gemaakt waarop huizen te zien zijn en moet het huidige huis ons meer vertellen over de bouwgeschiedenis. Dit levert gelijk al problemen op. Bij de restauratie van 1966 is geen bouwhistorisch - of archiefonderzoek verricht naar het huis en een keurig afgetimmerd pand laat weinig bouwsporen zien. Bij nader onderzoek is de zaak echter minder hopeloos dan verwacht. Het huis blijkt van voren naar achteren onderverdeeld te kunnen worden in drie afzonderlijk te dateren hoofd elementen te weten het voorhuis, het tussenhuis en het achterhuis.De detaillering van het voorhuis met zijn bodewijk XIV - kroonlijst en deuromlijsting maakt duidelijk, dat hier in de eerste helft van de 18e eeuw grote wijzigingen zijn uitgevoerd. In die periode waren de percelen van één eigenaar (de familie Hoogtwoud), die een forse modernisering heeft laten uitvoeren. Vermoedelijk is het oude voorhuis, zoals te zien is op de kaart van Blaeu, voor de realisatie van dit nieuwe pand gesloopt. De datering van een wat wonderlijke manier is ingebracht in een eenvoudig achterhuis. Met name de wijze waarop het dak boven het overhoekse raam is gedetailleerd roept die gedachte op. Waarom dit gegeven bij de het voorhuis wordt nog beves tigd door de toegepaste bouw constructies. Het huis bezit geen houtskelet en de kapconstructie is voorzien van weinig voor komende uit grenehout gezaagde krommers. Kort daarna moet in een waar schijnlijk al bestaand achterhuis het fraaie bodewijk XIV - in terieur zijn aangebracht. Dat het hier vermoedelijk niet om een nieuw achterhuis gaat maar om een verbouwing is af te leiden uit het 17e eeuwse metselwerk. Op een foto van voor de restauratie is te zien, dat de tuinkamer op

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 9