Bouwgeschiedenis van Oudegracht 247 1. Inleiding P. Verhoeven: Over de houwhistorie van Oudegracht 247 is weinig bekend. In de archieven zijn geen bouwtekeningen of bestekken bewaard gebleven en er is zelfs niet met zekerheid te zeggen wie het huis heeft laten bouwen. Dat de bouwheer een aanzienlijk persoon is geweest staat echter vast. Het huis vertoont ook nu nog alle tekenen van een belangrijke patriciërswoning en het ligt op één van de mooiste punten van de Oudegracht. Het gebied werd na 1573 na de voltooiing van de nieuwe vestingwerken verkaveld en was ongetwijfeld een geliefd woonoord. De erven waren op het zuiden gesitueerd en keken uit op de lijnbaan. Op de stadsplattegrond van Cornelis Drebbel uit 1597 komen we voor het eerst bebouwing tegen op Plattegrond Drebbel Plattegrond]. Blaeu deze plek. Ongeveer op de plaats waar nu Oudegracht 247 staat, treffen we temidden van twee overigens nog grotendeels onbe bouwde erven een huis aan. De nok van dit vrij lange huis staat haaks op de straat en de voor gevel lijkt wat terug te staan ten opzichte van de rooilijn van de Oudegracht. Veel is het niet maar het is toch het eerste visuele gegeven van het huis waar we over beschikken. Op de volgende stadskaart van Joannes Blaeu uit 1649 blijkt dat het oostelijke erf in de tussen liggende jaren bebouwd is met een huis waarvan de nok even wijdig aan de straat loopt. Op de kaart is ook te zien dat op het westelijke erf een houtopslag (houttil) is gesitueerd. Gezien de afmetingen en opbouw van het huidige huis aan de Oudegracht 247 lijkt het waarschijnlijk dat de kern wordt gevormd door de i I 6

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 8