Ten geleide Archivering is de basis van geschiedbeoefening. Zich verdiepen in het verleden,- om het even of het over de eigen familie gaat, dan wel over de geschiedenis van stad of streek, van een gebouw, van een bedrijf- het is uitsluitend mogelijk wanneer er bescheiden bewaard zijn, waarin die geschiedenis vastligt. Essentieel is dan ook nog dat die bescheiden toegankelijk zijn. Dat is de taal van het archief. Steeds meer liefhebbers en professionals weten hun weg te vinden naar het archief. Een openbaar gebouw waarin niet alleen alles wordt bewaard, wat volgens de archiefwet bewaard moet worden uit onze eigen stad Alkmaar, maar dat die rol ook vervult voor de streekgemeenten. Omdat de omvang van archieven alleen maar toeneemt en er steeds meer gebruik gemaakt wordt van de opgeslagen schatten, werd het vertrouwde gebouw aan de Oudegracht te klein. Een fonkelnieuw, prachtig streekarchief verrees in Alkmaar Noord. Een beetje zielig blijft het pand aan de Oudegracht achter. In afwachting van weer een nieuwe bestemming. Want het archief was niet de eerste gebruiker van het gebouw. In dit boekje vindt U de geschiedenis van Huize Oort. U leest hoe het van woonhuis, waarin o.a. een houtkoper, een burgemeester en een dominee woonden, via de bestemming kleuterschool uiteindelijk archief werd. Met het oog op de verhuizing van het archief en de uitbreiding tot streekarchivariaat leek het ons een gepast eerbetoon om ons jaarlijkse kerstgeschenk te wijden aan de geschiedenis van dit huis met zijn boeiende geschiedenis. Moge U er enkele aangename uren mee doorbrengen in deze feest dagen en moge Uw kennis van oud Alkmaar er door vermeerderd worden. Dankzij de medewerking van mevrouw Falkenburg-de Lange, mevrouw S. Baarda, de ambtenaren van de afdeling monumentenzorg en de archiefdienst is dit boekje tot stand gekomen. De auteurs en de redactie hebben zich heel wat moeite moeten getroosten om het in deze fraaie uitvoering aan U voor te kunnen leggen. Het is gelukt. Dank daarvoor. De voorzitter J.IJff

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 7