49 tijd de bestaande literatuur en kaarten en afbeeldingen willen raadplegen. Daartoe heeft het streekarchief de beschikking over een schitterende bibliotheek en de atlas. De oorsprong van de bibliotheek ligt in de genoemde stadslibrije, die echter slechts een klein deel van het totale aantal banden uitmaakt, dat naar schatting tegen de 40.000 loopt. De collectievorming is op de volgende terreinen gericht: 1. de ge meenten die deelnemen aan het streekarchief en instellingen en personen uit die gemeenten; 2. Noord-Holland in zijn algemeenheid; 3. geschiedenis van Nederland (met de hulp- en deelwetenschappen. Een apart onderdeel vormen de kranten. De Alkmaarsche Courant is vanaf de eerste jaargang (1796) aanwezig. Wanneer de boeken niet te oud, zeldzaam of kostbaar zijn, dan kunnen ze kosteloos worden uitgeleend. De bibliotheekcatalogus is reeds voor een groot deel ingevoerd in de computer. Zoals gezegd vormt de verzameling prenten en tekeningen, etc. van Bruinvis de kern van de atlas. Nadien is er echter veel materiaal aan toegevoegd. Welk een rijkdom aan afbeeldingen de atlas bevat is goed te zien in "Ach Lieve Tijd, tien eeuwen Alkmaar, de Alkmaarders en hun rijke historie". Maar liefst 7000 exemplaren van deze serie vonden hun weg in Alkmaar en de regio. Wie meer wil weten over archiefzorg in Alkmaar kan verder lezen in de inleiding van de genoemde inventaris van Fasel. Wat er aan archieven en collecties bewaard wordt is te vinden in de "Archiefgids", ofwel het Overzicht van de archieven en verzamelingen in het Gemeentearchief Het nieuwe archief in 1 aanbouw

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 51