Veel bezoekers willen iets weten over hun voorouders, zij doen "genealogisch" onderzoek. Men komt ook wel gewoon om eens in oude papieren te lezen zonder een speciale onderzoeksvraag. Wat het doel ook moge zijn, alle bezoekers zijn even welkom. Behalve de archieven van de gemeentelijke secretarieën worden ook de archieven van de gemeentelijke diensten, bedrijven instellingen bewaard, zoals: openbare werken, de Latijnse School, de stadsapotheek, de gezondheidscommissie, de distributiedienst en de huurcommissie. Maar ook, om er nog enkele te noemen: de Stichting Jachthaven Akersloot, de Landbouwcommissie te Bergen, Het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf van Heiloo, het burgerlijk Armbestuur van Schermerhorn, het Verveningsbedrijf van Koedijk en Sint-Pancras. Voorts worden er archieven bewaard die oorspronkelijk in het Rijksarchief in de Provincie berustten. Voorbeelden van deze van het Rijk "geleende" archieven zijn: de rechterlijke archieven, weeskamerarchieven, notarisarchieven, en de kerkelijke "doop-, trouw en begraafboeken. Waterschapsarchieven vinden ook onderdak in het streekarchief, ze zijn onmisbaar voor ieder die onderzoek naar het landschap doet. Al deze archieven zijn archieven van overheids instellingen. De bewaring wordt geregeld in de Archiefwet. Daarnaast worden ook archieven van particuliere personen en instellingen bewaard. Ze zijn van de meest uiteenlopende aard: hofjes, gast- en weeshuizen, gilden en bedrijven, kerkgenootschappen, families, verenigingen en stichtingen, kortom: vrijwel het hele maatschappelijk leven vindt zijn afspiegeling in de bewaarde archieven. Soms is aan dé openbaarheid van particuliere een beperking opgelegd. Alvorens de archieven aan het publiek ter inzage kunnen worden gegeven, moeten ze beschreven en geordend, ofwel: "geïnventariseerd worden. Inventariseren is wel het archivarissenwerk hij uitstek. Eigenlijk is het nooit af, de hoeveelheid documenten is zo groot, dat ze nooit alle afzonderlijk beschreven kunnen worden. Het is al heel wat dat er op heel veel lange reeksen van documenten indexen zijn gemaakt. Zo zijn de tientallen meters hoeken met akten van Alkmaarse notarissen ten tijde van Wortel voorzien van indexen met namen. Aan de reeds indrukwekkende klappers - een ander woord voor indexen - op de doop-, trouw- en begraafboeken ("d.t.b.'s") wordt nog altijd hard gewerkt. Voorlopig is het eind van het toegankelijk maken nog niet in zicht. Het gebruik van de computer is inmiddels al wel heel gewoon geworden en dat biedt veel voordeel. Bij het inventariseren moeten overigens heel wat papieren vernietigd worden. Soms wel meer dan negentig procent van een archief. Dit lijkt veel, maar het gaat volgens 47

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 49