tearchivaris aantrad lagen de bouwtekeningen bovenop de stapel papieren op zijn bureau in de tuinkamer van Huize Oort. De zon scheen, de ramen stonden open, in de tuin zongen de vogels. Vijfentwintig jaren was het gemeentearchief gevestigd in Huize Oort. In het 91-jarige bestaan van de dienst een korte periode, een rimpeling in het bestaan van het bijna drie eeuwen oude gebouw. Het is het gebouw echter waarin de dienst tot volle wasdom geraakte, in zekere zin het ouderlijk huis. Per 1 januari 1992 wordt de Gemeentelijke Archiefdienst Alkmaar uitgehuwelijkt aan het Samenwerkingsverband Noord-Kennemerland. Ouderlijke huizen zijn er nu eenmaal om te verlaten. Onder een nieuwe naam zal het de dienst wel goed gaan. De "Archiefdienst Noord-Kennemerland", of het "Regionaal archief Alkmaar -we weten nog niet precies hoe we in de wandeling worden aangeduid- zal altijd het welzijn van Huize Oort een warm hart blijven toedragen. Net als de vaste bezoekers zullen de archiefmedewerkers met heimwee aan Huize Oort blijven denken, maar steeds met het besef, dat de dienstverlening aan de bezoekers van het nieuwe gebouw beter is dan ooit aan de Oudegracht mogelijk geweest zou zijn. Dienstverlening aan de bezoekers is de primaire taak van het streekarchief. De dienstverlening bestaat onder meer uit: inzage geven van de stukken en hulp hij onderzoek. Wat heeft het streekarchief zo al in huis? In de eerste plaats de overgebrachte gemeentelijke archieven. Deze archieven hebben geen direct belang meer voor de lopende administratie, maar door de bewijsfunctie zijn ze nog steeds van belang voor de burgers en het bestuur. Hoe ouder ze worden, des te belangrijker ze worden als bron voor historisch onderzoek. De onderzoeken die in het streekarchief worden gedaan zijn nogal uiteenlopend. Het kan om een proefschrift gaan, of een schoolopstel. 46

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 48