45 uiteindelijk zag zelfs de Archiefraad geen heen in de Alkmaarse oplossing, die veelvuldig werd gevolgd. Het beleid van Fasel leidde er toe dat steeds meer gemeenten rond Alkmaar hun oude archieven overbrachten naar de Alkmaarse archiefbewaarplaats. Niet alleen konden zij zodoende voor een lage prijs aan hun plicht voldoen, er ontstond tevens een eldorado voor de historische onderzoeker, die onder één dak een geheel van archieven aantreft, die uitstekend op elkaar aansluiten en eigenlijk alleen in hun onderlinge samenhang met Drie archivarissen v.l.n.r. G. Valk Th.P.H. Wortel W.A. Fasel vrucht kunnen worden bestudeerd. De volgende gemeenten sloten zich aan: Akersloot, Bergen, Castricum, Egmond, Graft - De Rijp, Harenkarspel, Heiloo, Limmen, Schermer, Schoorl, Sint - Pancras (thans Langedijk) en Zijpe. Voorts gaf het waterschap Het Lange Rond zijn archieven in bewaring. Echter de beschikbare planken waren al spoedig gevuld en zelfs de huur van het "hulpdepot" aan de Keetgracht (1984) bracht slechts korte tijd verlichting. Fasel had reeds zijn blik laten vallen op het belendende Oudegracht 249, de voormalige Openbare Bibliotheek. Realisering bleek echter niet haalbaar. G. Valk, die Fasel in 1986 opvolgde onderzocht enkele ander lokaties. Bij zijn vertrek naar de Tweede Kamer in 1989 was er reeds sprake van vestiging in het door het Samenwerkingsverhand Noord-Kennemerland te realiseren gebouw aan de Hertog Aalbrechtweg. Toen C. Streefkerk in 1990 als gemeen-

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 47