terugkijken op het zeventigste jaar van zijn aanstelling als ambtenaar van de gemeente Alkmaar. Hij werd in 1921 voor de eerste maal benoemd, in 1938 als gemeentearchivaris. In zijn verslag over 1940 schreef hij: "Nog steeds bezit Alkmaar geen brandvrij archiefdepót. De tegen woordige bewaarplaats voldoet absoluut niet aan redelijke eischen van veiligheid; noch het dak, noch het muurwerk zijn voldoende; de grootendeels houten kasten en rekken, het houten tusschenschot, de houten deuren en de groote op de binnenplaats van het stadhuis uitziende ramen, zij leveren even zooveel gevaren op, indien van nabij brand zou dreigen. Een ander bezwaar is hierin gelegen, dat tusschen de leeszaal van het archief, waar de bezoekers komen om de stukken te raadplegen, en het depót geen rechtstreekse verbinding bestaat. Om de verlangde archivalia aan de bezoekers te kunnen voorleggen moet door den ambtenaar, soms met een stapel zware folianten beladen, een veel te groote weg, gedeeltelijk nog door de openlucht, worden afgelegd." Pas in 1956 kwamen er plannen voor een goed geoutilleerd archief gebouw buiten het stadhuis ter tafel. Het was toen al Huize Oort Opening Huize Oort als archief, v.l.n.r. Mr. H. Harclenberg, Algemeen Rijksarchivaris M.H.J. Wytema, burgemeester van AlkmaarTh.P.H. Wortel, gemeente- archivaris waarop de blik gevestigd was. Echter wegens bezuinigingen, de bekende "bestedingsbeperking" van 1957 kwam hier niets van terecht. Evenwel kocht de gemeente in 1957 (overdracht in 1958) het gebouw van de Diaconie van de Nederlands Hervormde Gemeente. Tot 1964 bleef het verhuurd aan de Christelijke Kleuterschool. De bouwtekeningen voor 43

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 45