Het gemeentearchief in Huize Oort Archiefdienst: Toen op 8 juli 1966 Huize Oort officieel als archiefbewaarplaats van de gemeente Alkmaar in gebruik werd genomen, kon niemand vermoeden dat het slechts voor een periode van vijfentwintig jaar zou zijn. Toch kan de plannenmakers van toen geen kortzichtigheid worden verweten. Integendeel, gerekend naar de destijds gerechtvaardigde verwachtingen is het een voortreffelijk gebouw, ruim genoeg bemeten om tal van jaren Huize Oort met het nieuw gebouwde archiefdepot dienst te doen. Maar, zoals het met planning wel vaker gaat, het liep anders. De functie van de gemeentelijke archiefdienst -dit is de wettelijke benaming van het gemeentearchief- veranderde namelijk. Het gemeentearchief werd streekarchief en daardoor groeide de hoeveelheid te bewaren papieren veel sneller dan te verwachten was. Voor we kijken naar de achtergrond van deze ontwikkeling en naar wat er nog in het verschiet ligt, kijken we eerst even naar wat voorafging. Aan het einde van deze bijdrage wordt kort uiteengezet wat het archief de bezoekers te bieden heeft. We nemen dan alvast een voorschot op een jubileum dat nog redelijk ver in de toekomst ligt, maar niet zover dat er niet al eens aan gedacht wordt. Een voorschot namelijk op het eeuwfeest van het gemeentearchief, te vieren in het jaar 2000, wanneer het op 15 februari honderd jaar geleden zal zijn dat C.W. Bruinvis door het gemeentebestuur van Alkmaar tot gemeentearchivaris benoemd werd.71 Voor die tijd was er natuurlijk ook wel - hoe kan het ook anders?- 38

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 40