37 Na de beschrijving van het huis wil ik toch ook graag wat vertellen over de gastvrije sfeer, die er heerste. Elke zondagmiddag was er open huis bij Tante Ie in de zaal. Op een bijzettafeltje van mahonie, niet zo laag als de huidige, stond een zilveren blaadje met twee zilveren trommeltjes: in het rechthoekige zaten de zoute koekjes, in het vierkante de zoete koekjes. Juffrouw Beumer, de gezelschapsdame van Tante Ie, schonk thee in wijde crème kopjes met een groen motiefje langs de rand. In de theestoof zong het theewater. Al in de tijd van Gropa Oort werden er sinterklaasfeesten in de zaal gevierd. Op Nieuwjaarsdag ging men "wensen". Op die dag ontmoetten vele familieleden elkaar hij Tante Ie. In plaats van thee werd dan chocolademelk geschonken met kaneelbeschuitjes. Familiefeesten werden er gegeven ter gelegenheid van verjaardagen en huwelijken. In de zaal werden schragen met lange planken neergezet. Er was feestelijk gedekt met altijd bloemen op tafel. Het diner voor zo Verjaardag tante Ie 15-09-1935 vele gasten werd dan gewoonlijk verzorgd door banketbakker/kok Rijks. De verjaardag van Tante Ie, 15 september, was ook een hoogtepunt, 's Avonds kwamen de neven en nichten haar gelukwensen; tussen de middag was er een feestelijke lunch in de zaal, waaraan alle achter neven en nichten, voor zover in Alkmaar op school, deelnamen. Deze herinneringen stammen uit de jaren twintig/dertig, toen ik op het gymnasium zat. Dat ik mij alles nog zo goed en levendig kan herinneren, betekent wel hoe een diepe indruk Tante Ie Oort en het huis op mij, maar ook, daar ben ik zeker van, op mijn tijdgenoten, heeft nagelaten.

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 39