Herinneringen aan Huize Oort De zaal aan de Oudegrachtzijde Mr.L.S. Falkenburg de Lange: Dat zijn er vele... Van 1851 tot 1938 was dit huis het centrum van het familieleven van de families Boeke-Oort en de Lange-Oort. In 1851 kwam Ds. A.J.P. Oort, Gropa of Groop genoemd, hier met zijn gezin wonen. Van de drie dochters trouwde de oudste, Nelly, met J.D.Boeke, directeur van de H.B.S. en de middelste, Nancy met J. de Lange C. Jzn, bankier. De jongste, Alhertina Maria ("tante Ie" voor allen), heeft haar hele leven in dit huis gewoond. Binnenkomend door de grote groene deur kwam men in de marmeren hal met aan weerskanten twee kleine kamers. In de hal ging tegenover de wenteltrap links een smalle gang naar "de zaal". Deze strekte zich uit over de hele diepte van het huis, zo'n 15 meter lang hij 6 meter breed. Aan de voor-en achterkant waren twee hoge ramen. Aan de voorzijde waren onder de ramen vensterbanken, waar je heerlijk kon zitten uitkijken op de gracht met aan de overzijde de zo genoemde Pruimeschool, een meisjesschool. Achter keek men uit op de tuin met de "feestboom", een grote hoge taxus, waaronder in de zomer spelletjes werden gedaan, onder andere tegenlopertje. Vóór in de zaal werd ontvangen: er stonden een canapé, stoelen van mahoniehout met rood tryp, salontafel, theetafel enz. Meer naar achteren stonden twee vleugels, een grote en een kleine, en een huisorgel. Tante Ie was zeer muzikaal, speelde goed piano, begeleidde vaak solisten bij de Vereniging Toonkunst. In het midden tegen de 34

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 36