onderdelen anders geweest.Dat hangt samen met het feit dat er toen nog geen sprake was van een grote, brede ruimte, maar van een lange, smalle gang. Daarnaast was een vensterloze kamer, die in de tijd van dominee Oort dienst deed als provisiekamer. De twee kleine stucwerkmotieven die thans de uiteinden van de koffieruimte sieren, zijn afkomstig uit die smalle gang. Waar het ornament in het midden zich vroeger bevond, is niet duidelijk. Vergelijkbare versieringen in de vorm van puntige ovalen, bladrozetten en ranken, echter veel fijner en rijker van uitvoering dan die aan de Oudegracht 247, komt men tegen in diverse patriciƫrswoningen uit het eind van de 18e eeuw en het begin van de 19e eeuw, die de Amsterdamse stadsarchitect Abraham van der Hart in verschillende plaatsen in ons land heeft ontworpen. Te denken valt aan het Hodshonhuis aan het Spaarne in Haarlem of aan het Bamaarthuis aan de Nieuwe Gracht in dezelfde stad, maar ook aan de aan van der Hart toegeschreven salon uit 1802, afkomstig uit het voormalig pand Keizersgracht 189 te Amsterdam, die jarenlang opgesteld is geweest in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Wanneer men op zoek gaat naar een architect, die de vormgeving van Van der Hart in het Alkmaarse heeft toegepast, komt men terecht hij de timmermansbaas Willem Hamer (geboren te Amsterdam 1772/1773 - overleden te Alkmaar 1854), sinds ca. 1820 officieel stadsarchitect van Alkmaar. Hij was al eerder betrokken hij belangrijke werken in de stad zoals de houw van het r.k. weeshuis aan het Verdronkenoord nr. 12 uit 1818 (thans in gebruik bij Provadja). In voornoemd weeshuis is de invloed van Van der Hart o.a. zichtbaar in de geblokte natuurstenen rondboogomlijsting van de hoofdingang. Het motief werd ontleend aan Van der Harts befaamde Nieuwe Werkhuis uit 1779-1782, later Oudeliedenhuis, aan de Roeterstraat te Amsterdam. Deze Willem Hamer, die in 1811 het huis Oudegracht 247 kocht, heeft kennelijk een aantal jaren eerder voor de toenmalige bewoner Dirk Rooleeuw 1'Epie de verbouwing uitgevoerd, waarhij eetkamer en achtergang van decoratie in de trant van Van der Hart werd voorzien. 33

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 35