I 31 8. Het stucwerk in de eetkamer (nu bibliotheek) Evenals in de tuinkamer is ook in de eetkamer stucwerk te zien tegen de schoorsteenmantel. Maar zowel het stucwerk, als de schoor steenmantel zijn totaal anders van karakter. De schoorsteenmantel heeft de vorm van een hoge, halfrond gesloten nis. Dergelijke schoor steennissen werden in ons land sinds de laatste decennia van de 18e eeuw toegepast. In de hoge nissen werden enigszins ko- lomvormige kachels geplaatst.De kleine ruimte, die overbleef tussen halfronde nis en plafond, kon worden benut voor een ver siering van bescheiden af metingen. Ook in de eetkamer van Oudegracht 247 is zo'n versiering aangebracht, en wel in stuc. Men ziet een staande vrouw, gekleed in een antiek aandoend gewaad. Op haar hoofd draagt zij een helm. Dat wijst erop dat wij te doen hebben met Pallas Athene, de godin van de wijsheid. Aan elke kant van haar is een klein naakt kindje weergegeven. Zij houden haar attributen, een spies en een lauwerkrans, vast. Het stucwerk-tafereel is uit gevoerd in de rustige, neo-classi- cistische stijl die aan het eind van 18e eeuw en in het begin van de 19e eeuw in grote delen van Europa gangbaar was. Zoals de term al aangeeft, nam zij antieke voorbeelden als uitgangspunt. Karakteristiek voor deze stijl zijn niet alleen de elegante figuurtjes uit de klassieke oudheid, maar ook smalle omlijstingen met omgezette hoeken, waarin kleine rozetten aangebracht zijn. Kenmerkend is ook de fijn gewerkte lijst (aan de onderzijde voorzien van een zogenoemde tandlijst) langs de bovenrand van de schoorsteennis. Er is enige ruimte tussen die lijst van de schoorsteennis en het balkenplafond. Dat duidt erop, dat er indertijd onder de balklaag een stucwerkplafond was aangebracht. Was dat van net zulke elegante motieven voorzien als we thans nog op de schoorsteennis aantreffen?

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 33