7. Wie maakte het stucwerk in de tuinkamer? Het 18e eeuwse stucwerk dat in de Nederlandse woonhuizen bewaard gebleven is, is over het algemeen niet gesigneerd. Ook ont werptekeningen of rekeningen, waarin namen van stucwerkers genoemd worden, zijn weinig talrijk. Dat maakt het niet eenvoudig de verschillende stucwerk-ensembles toe te schrijven aan de een of andere stucwerker. In hun boekje "Italiaans stucwerk in Den Haag en Leiden, 1700-1800 (Leiden/Delft 1984) maken drs. Gemke W.M. de Jager en prof.dr. Willemijn Fock ons erop attent, dat er een groep van drukke beweeglijke stucwerk-ensembles bestaat, die deels via bewaard gebleven documenten, deels op grond van stilistische vergelijking op naam gezet moet worden van Italiaanse stucwerkers. Onder hen dient de uit de omgeving van Como afkomstige Giovanni Battista Luraghi genoemd te worden. Het stucwerk in de tuinkamer van Oudegracht 247 draagt ook een enigszins Italiaans karakter en doet op sommige plaatsen denken aan het werk van Luraghi, die zich in Leiden had gevestigd. Waren er in de 18e eeuw Italiaanse stucwerkers in Alkmaar werkzaam? Er is er in ieder geval één geweest. Namelijk een meester Dominicus, afkomstig uit Como en dus uit dezelfde streek waar ook Luraghi vandaan kwam. In de kroniek van Alkmaar 1600-1813 van W.A. FaseD, kan men op pag. 102 lezen hoe pater Hermannus van Overbeek het houten gewelf van de Franciscaner kerk aan de Schoutenstraat door deze Dominicus "fray (heeft) laten bepleysteren en cierlijck doen stuckadooren, sijnde twee knielende engelen, leggende met geboogen hoofden en t'saemen gevouwen handen boven op 't altaer, door die eygen meester en ter selver tijdt mede gemaeckt." Het jaartal waarin dit geschiedde was kennelijk in zijn bron niet goed te lezen. Fasel noteerde n.1. slechts "173.". C.W. Bruinvis, die in zijn geschiedenis van "De statie van S. Franciscus te Alkmaar" hetzelfde voorval vermeldde, dateerde een en ander in 1734- Is deze verder onbekende meester uit Como wellicht ook betrokken geweest bij het maken van het stucwerk in de zaal van Oudegracht 247 of leverde één van de vele andere Italiaanse stucwerkers die in ons land woonden het werk? Bij gebrek aan schriftelijke bronnen of ander bruikbaar materiaal zal deze vraag vooralsnog niet met zekerheid beantwoord kunnen worden. 30

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 32