Plafond tuinkamer Buste van man met 5. Het plafond van de tuinkamer De tuinkamer van Oudegracht 247 heeft een rechthoekige plattegrond met afgeschuinde hoeken. Zulk soort zalen werden in de eerste helft van de 18e eeuw regelmatig aangelegd. Een type plafond, dat toen vooral in representatieve ruimtes werd toegepast, was het koofplafond. Zo'n koofplafond bestaat uit een vlak middengedeelte met rond om een koof. Ook de tuinkamer van Oudegracht 247 heeft een dergelijk plafond. Zowel de koof, als het vlakke middengedeelte zijn vata stucwerk voorzien. De koof vertoont forse schelp motieven tegen de vier afge schuinde hoeken. Daarboven is een bescheiden handvlechtwerk te zien. Tegen de rechte zijden van de koof zijn vier hrede piëdestals of voetstukken aan gebracht. Deze hehhen in- gezwenkte zijkanten, waartegen een krullend acanthusblad is gezet en die eindigen in een klein voluut. De middengedeelten van de vier piëdestals springen iets naar voren. Ook deze middengedeelten hebben ingezwenkte zijkanten voorzien van een acanthusblad en eindigend in een voluut. Aan de lange zijden zijn de vooruitspringende middengedeeltes versierd met een ruitpatroon met bloempjes, aan de korte zijden met een patroon van schubben. Alle vier de piëdestals hebben in het midden een ovaal medaillon, waarboven men een grillig schildvormig motief aantreft, dat boven de piëdestals uitsteekt. In de medaillons ziet men kleine bustes van twee mannen en twee vrouwen. Ieder draagt een andere hoofdtooi. Het gaat niet om portretten, maar om sym bolische voorstellingen van de vier seizoenen. Heel toepasselijk 27

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 29