24 gebruikelijke vorm van afwerking bestond uit het aanbrengen van een laag witte stuifkalk. Verguldsel ot kleur- is voor zover bekend- in het grootste deel van de 18e eeuw in ons land niet of nauwelijks toegepast. Pas aan het eind van de 18e eeuw begon men soms stucwerk van kleur of verguldsel te voorzien. Daarnaast bleef het witte stucwerk in zwang. Het stucwerk in Oudegracht 247 is thans allemaal wit van kleur. 3. De stijl van het stucwerk in de tuinkamer In de tuinkamer bevindt zich op twee plaatsen stucwerk, namelijk tegen het plafond en tegen de schoorsteenboezem. In beide stucwerk ensembles overheersen zware, vaak gebogen vormen. Steeds terug- Lodewijk XIV-stijl werd in ons land toegepast in de eerste helft van de 18de eeuw. Belangrijke voorbeelden voor de verbreiding van de nieuwe stijl werden geleverd door de prenten die Daniël Marot (1661-1752), een uit Frankrijk afkomstige ontwerper, sinds 1702 uitgaf." Aanvankelijk trof men bij de decoratie-ensembles die in deze stijl werden uitgevoerd een strenge geleding aan waarbij pilastervormige elementen voorkwamen (pilasters zijn een soort platte zuilen). Na ca. 1720/1725 werd de vormgeving beweeglijker en verdwenen de strakke geledende elementen. Het stucwerk in de tuinkamer van Oudegracht 247 behoort tot deze latere fase van de Lodewijk XlV-stijl. 4- De schoorsteenboezem Bij het betreden van de tuinkamer, wordt de aandacht van de bezoekers allereerst getrokken door de rijk met stucwerk versierde schoorsteen boezem. Dit is ongetwijfeld ook de bedoeling geweest van de opdracht gever en ontwerper. Want hier bevindt zich het belangrijkste tafereel. Détail stucftlafoncl in de tuinkamer kerende motieven zijn de forse spiraalvormige krullen, ook wel voluten genaamd, de gestileerde acanthusbladeren en schelpmo tieven, de vlakken, gevuld met ruitpatronen (waarin bloempjes) of kleine schubben. Al deze motieven zijn kenmerkend voor de Lodewijk XlV-stijl. Karak teristiek voor deze stijl is ook de symmetrische opzet van het geheel. Tuit De boe om tl De uit Frankrijk afkomstige

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 26