genoemde Wildemanshofje. Beide bakstenen plinten (die voor de oppervlakkige beschouwer nauwelijks zichtbaar zijn) corresponderen wat betreft de hoogte met de kleine natuurstenen plinten van de voordeuromlijstingen. De voordeur en het bovenlicht vertonen een jongere stijl dan de omlijsting, nd. die van de uit Frankrijk afkomstige elegante neoclassicistische stijl, die sinds het einde van de 18e eeuw in ons land gangbaar was. Karakteristiek voor deze stijl zijn o.a. sierlijke gestrikte linten. Dit motief ziet men bij Oudegracht 247 in het bovenlicht hoven de voordeur. Aan het lint hangen de twee wapenschilden in contourlijn. Links is het schild van de man aangebracht, rechts is het ovale schild van de vrouw te zien. Helaas zijn de voorstellingen van de wapenschilden binnen de contourlijnen verdwenen, zodat niet met zekerheid bepaald kan worden, voor wie zij gemaakt zijn. Maar er kan gedacht worden aan Dirk Rooleeuw L'Epie (o.a. burgemeester van Alkmaar) en zijn vrouw, die het huis in 1794 hadden gekocht. De voordeur is een zogenoemde dubbele deur en bestaat uit twee smalle deurvleugels, met in het midden een houten naald met snijwerk. Beide vleugels zijn versierd met drie rechthoekige panelen, ieder voorzien van een smalle omlijsting. Het onderste, nagenoeg vierkante paneel laat een forse diamantkop versiering zien, het middelste, zeer langgerekte paneel is bezet met een leeuwekop die in zijn mond een metalen ring heeft (de ring van de rechterleeuw is helaas verdwenen). Het bovenste paneel is heel kort en is versierd met een stralenmotief in de vorm van een spits ovaal. Deuren versierd met vergelijkbare motieven, waren rond 1800 in ons land gangbaar. De vensterbanken in de voorgevel zijn eveneens van een type, zoals men rond 1800 vaker aanbracht. Karakteristiek is de eenvoudige blokvormige uitvoering. De vensters zelf zijn op de begane grond hoger dan op de verdieping. Iets dergelijks treft men bij vele oude huizen aan. Het zijn schuifvensters die resp. acht en zes ruiten tellen. Men noemt dit soort vensters wel empire-vensters. Deze vensters waren rond 1800 voor deftige huizen gangbaar, maar het is twijfelachtig of het huidige 22

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 24