Voorgevel en stucwerk van Oudegracht 247 Carla Rogge: 1. De voorgevel Wie in de laatste editie van het "Kunstreisboek voor Nederland, deel Noord-Holland" (Zeist 1987) de beschrijving van de Alkmaarse monumentale gebouwen doorneemt, bemerkt dat het pand Oudegracht 247 wordt aangeduid als een "eenvoudig laat-18de-eeuws pand met een lijstgevel en een schilddak". Voorts wordt melding gemaakt van een snijraam met alliantiewapen boven de voordeur. Inderdaad is er bij Oudegracht 247 sprake van een lijstgevel d.w.z. van een gevel, die aan de bovenzijde wordt afgesloten door een horizontale kroonlijst. De gevel telt vijf venstertraveeën. De middelste travee risaleert (springt iets naar voren). Daarin bevindt zich de voordeur, waarboven zich het snijraam met het alliantiewapen bevindt. Rond de voordeur en bovenlicht is een monumentale omlijsting aangebracht. De vraag doet zich echter voor of het zojuist beschreven geheel inderdaad "laat-18de-eeuws" is. Er is helaas geen jaartalsteen om ons informatie te verschaffen en schriftelijke documenten over de bouw ontbreken. Maar bekijken we de gevel nader, dan valt op dat de detaillering van de fraaie bewerkte houten kroonlijst helemaal niet laat-18de-eeuws aandoet. Integendeel, de drukke stijl waarin de vier consoles van de kroonlijst gedecoreerd zijn, is de Lodewijk XlV-stijl. Deze werd toegepast in de eerste helft van de 18e eeuw, niet in de tweede. Soortgelijke consoles treft men ook aan op de kroonlijst van de voordeuromlijsting. Ook elders in Alkmaar kan men aan diverse panden vergelijkbare houten consoles met rijk snijwerk in deze stijl vinden b.v. aan de voormalige Stadstimmerwerf op de hoek van de Keetgracht en Oudegracht. Maar niet alleen de consoles tegen de beide kroonlijsten zullen uit de eerste helft van de 18de eeuw stammen, ook de kleine boogvormig gesloten groeven, gevuld met een smal acanthusbladmotief, waren juist in de eerste helft van die eeuw een geliefd motief. In Alkmaar treffen we het o.a. aan op de kroonlijst van het monumentale pand Leeuwenburg (Mient 23) uit 1707 en op de kroonlijst boven de toegangspoort van het Wildemanshofje aan de Oudegracht uit 1714- Er zijn meer details die wijzen op een ontstaan van de gevel van Oudegracht 247 in de eerste helft van de 18e eeuw. Rij voorbeeld de wijze, waarop langs de onderrand enkele rijen bakstenen bij wijze van plint iets (ca.1 cm) naar voren springen. Een vergelijkbare plint van enkele lagen bakstenen, die naar voren springt is aanwezig bij het reeds 21

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 23