m van Verbetering en Opvoeding voor Jongens" dat in 1857 aan de Gasthuisstraat in een voormalig klooster in gebruik was genomen. Een paar jaar later uitte hij zijn bezwaren tegen het verblijf van de jongens in zo'n gesticht dat volgens hem eerder een negatieve dan een positieve invloed op hen had. Ook pleitte hij bij de Alkmaarse werkgevers ervoor om zo'n jongen in dienst te nemen als zij "een bekwame, werkzame en trouwe knaap" konden gebruiken. Zijn dochter Alhertina Maria Oort droeg de jongens ook een warm hart toe. Ze hielp mee met het vormen van een muziek gezelschap van het gesticht, waarvan zij vervolgens be schermvrouwe werd. Ds. Oort was een man met vele contacten. Hij kon ook geestig uit de hoek komen zoals blijkt Ds. A.J.P. Oort met "^KT uit het volgende: "Kleine zijn dochter ongemakken en teleurstellingen behooren ook al tot de hoogst gewone verschijnselen des levens!", zo schreef hij in een brief aan zijn kleinzoon A.J.P.Boeke, toen hij het had over "de in Alkmaar als een nieuwigheid ingevoerde stofzuigmachine", die helaas defect was. "Zoo'n stofzuigmachine is anders een verwonderlijk mooi werkend ding, alle stof wordt er door opgezogen. Hebt gij er wel eens een gezien? het is een automobiel, waarachter een luchtpomp met razende snelheid zich op en neer beweegt, een breede slang, als van een brandspuit, is er aan gehecht- die wordt in de kamer gebracht en een werkman schuift een stalen mondstuk over het kleed; door dit mondstuk wordt alle stof opgezogen en in een glazen kastje valt al het stof neder, zodat men met eigen oogen zien kan hoe veel stof er uit het kleed verwijderd wordt. Maar- nee! - wanneer de luchtpomp nu weigert, dan zit men met de gebakken peerenü". In het receptenboekje van mevrouw Oort kunnen we lezen wat er zoal op tafel kwam in een dergelijk vooraanstaand gezin. Er komen veel franse namen in voor. Ze maakte o.a. blamongé van rijst, boutjes a la Braise, pudding a la chipolata, feuilleté deeg, gateau de Savoie, maar ook aten ze broodpudding, zuurkool, spekpannekoeken en moerbeien jam (de moerbeiboom stond in de tuin). Ook staan er allerlei handige tips in het boekje; zo lezen we dat benzine 18

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 20