jaarlijkse termijnen van 500,- samen met nog 25,- rente per jaar. In 1829 had hij zijn laatste termijn voldaan. Zijn weduwe, Jacoba Elisaheth van der Palm, verkreeg het perceel in 1834 en vervolgens ging het in 1840 over op haar zoon jhr. mr. Cornelis van Foreest, Heer van Schoorl en Camp en van Groet (1817-1875). Volgens de akte betrof het een huis en erve met kantoor, stal, koetshuis en verdere gehouwen en aanhorigheden, staande en gelegen binnen de stad Alkmaar, aan de Oudegracht, uitgang hebbende in de binnenbanen aldaar, in wijk A, gemerkt met nummer 45. Alles samen ter grootte van acht roeden en 59 ellen". Cornelis van Foreest was in 1839 met zijn nicht Johanna Elisaheth Foopuyt getrouwd. Hij was advocaat van beroep en onder meer lid van Provinciale Staten, raad en burgemeester van Alkmaar. Hij had zeer veel relaties met sociaal culturele instellingen. Zo was hij lid van de Nederlandse Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, het Historisch Genootschap en de hoogschutterij van de St. Sebastiaans Doelen in Alkmaar. Hij vertrok in 1851 met zijn gezin naar Heiloo om daar zijn intrek te nemen op het landgoed Nijenhurg, eeuwenlang al in het bezit van de familie van Foreest. 3. Huize Oort. Op 13 mei 1851 kocht Arent Joan Petrus Oort (1821-1907) het pand voor ƒ4650,-. Hij was predikant hij de Hervormde Gemeente in Alkmaar van mei 1851 tot zijn emeritaat in mei 1891. Hij was getrouwd met Anna Maria Laan. Zij kregen drie dochters waarvan er twee trouwden. De jongste, Albertina Maria Oort bleef tot haar dood in 1938 in het huis wonen. Vlak na zijn komst in Alkmaar heeft Ds. Oort de grote zaal laten bijbouwen, op de plaats waar nu de leeszaal van het gemeentearchief is. Ook heeft hij de huisjes aan weerszijden van het pand gekocht om zijn dochter overlast van huren te sparen. Het eerst kocht hij het huis aan de linkerzijde, een turfhandel, om er een cathechisatiekamer te maken. Ds. Oort was een gematigd predikant die gedurende zijn lange ambts periode een belangrijk stempel op het gemeenteleven drukte. Armen zorg en volksopvoeding hadden zijn bijzondere belangstelling getuige zijn lidmaatschap van de "Vereeniging tot bevordering van volksonderwijs, en tot wering van schoolverzuim", en als president van het zendeling genootschap. Van muziek was hij, evenals zijn dochter, een ware liefhebber en hij was dan ook (ere) voorzitter van de Maatschappij tot bevordering van de toonkunst. Als godsdienstleraar was Ds. Oort ondermeer verbonden aan het "Huis 17

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 19