5 vonden en dateert uit ca. 1590, toen bijna het gehele paleisterrein was bebouwd. Duidelijk zichtbaar zijn de Great Hall en de gracht, die het paleisterrein omringde. Langs de oprijlaan die -ook nu nog- naar de toegangspoort van het paleis leidt, stonden een aantal huizen van bedienden en leve ranciers aan het koninklijke hof. Een stenen, van laat-Gothische bogen voorziene brug, die als vervanger van de houten brug door Edward IV (zoon van Henry VIII en Jane Seymour, 1537-1553) werd gebouwd leidt naar het paleisterrein, dat, zoals op de plattegrond op de volgende pagina is te zien, behoorlijk vol was gebouwd. Het ophaalbruggetje; de drawbridge, aan de bovenkant van de platte grond zichtbaar, was een idee van Henry VIII en leidde via een tunnel tje naar zijn privé tuintje. Uit de dagen van Henry VIII dateren ook de "statuten van Eltham", die in januari 1526 door Kardinaal Wolsey wer den opgesteld. Het betreft dan eigenlijk de huisregels voor Eltham Palace, waaruit wij er enkele citeren: "De meester koks mogen niet naakt lopen of de nacht voor het keuken vuur doorbrengen". "De bedienden van zijne Hoogheid mogen geen sleutels, bestek of bor den stelen uit de huizen van andere heren, waar de hofhouding op be zoek is." De statuten omvatten tevens een komplete lijst van de personen, die toegang tot de koninklijke vertrekken hadden met regels voor gedrag en discretie. Kort nadat James VI en I de troon besteeg, benoemde hij een commissie, die de koninklijke bezittingen, waaronder Eltham Palace, in kaart moest brengen. Op 3 juni 1605 werd onder leiding van Lord Stanhope, Eltham in kaart gebracht. Sir Francis Bacon, Lord Verulam en de andere leden van de commissie waren vooraanstaande politieke figuren. Sir Francis Bacon was een van Engelands meest voor aanstaande progressieve wetenschappers in zijn tijd. Wij kunnen ons afvragen of Bacon bij toeval betrokken was bij de in richting van de verblijfplaats voor Drebbel en zijn gezin, of dat Bacon inderdaad als kwartiermaker voor de familie Drebbel optrad. Wij ver moeden, dat Bacon aktief betrokken was bij de komst van Drebbel en belangstellend naar de aankomst van deze mede-wetenschapper uit keek. Francis Bacon (1561-1626) wordt wel als de wegbereider gezien van de Britse Royal Society of Science, die in 1662 werd opgericht en was ondermeer in de Engelse politiek aktief. Hij bracht het tot Secre taris Generaal en 'Keeper of the Great Seal', maar werd vooral bekend

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 7