te St. Pancras onder de banne van (rechtsgebied) van Koedijk genoemd als erfgenaam van wijlen Griet Pieters, de moeder van Anna Jans! Toen ben ik gaan zoeken in Koedijk en vond daar gegevens tot 1580, wan neer het oudrecht van die plaats begint. Bij navraag of er nog oudere bronnen voor onderzoek waren, bleken die er niet te zijn. Bij een be zoek aan het Gemeente Archief (G.A.) van Alkmaar ontmoette ik de heer J.P. Geus uit Capelle aan de IJssel. We raakten in gesprek en hij vertelde mij dat hij bezig was met een boek over Koedijk. De heer Geus wees mij op een aantal publikaties van hem, die zich bevinden in de bi bliotheek van het G.A. van Alkmaar. Dit zijn inventarissen van de Rekeningen en Registers van de pachten van de Vronelanden van 1531 t/m 1724, de Erfpachten van de Vronelanden en het Haardstedengeld van 1493, de Informacie van 1514 en de Registers van de 10e penning van 1543-1553-1558. De archieven waarvan deze inventarissen zijn ge maakt, bevinden zich in het Algemeen Rijks Archief (A.R.A.) in Den Haag. Met de gegevens die ik al had en die ik gevonden heb in deze inventa rissen, is het mij na veel pas en meetwerk gelukt een stamboom samen te stellen van 18 generaties, over een periode van 600 jaar. De familienaam Baltus is oorspronkelijk een voornaam, afgeleid van de Hebreeuwse naam Balthasar. In de legende de naam van één van de drie wijzen uit het oosten, die het kind Jezus kwamen aanbidden. De be tekenis van Balthasar is "Glansvorst". In het boek over de voornamen komen afgeleid van Balthasar naast Baltus ook nog voor Bald, Baldus, Balt en Balthus. Voor zover ik kon nagaan is de eerste woonplaats van mijn voorvaderen de Vronegeest in St. Pancras. De Vronelanden waren sinds 1299 eigen dom van de Graven van Holland. Dit was naar aanleiding van de op stand van de West-Friezen tegen het gezag van de Graven in 1296. In 1297 werden de West-Friezen voorgoed verslagen op de Vronegeest, waarbij het dorp Vrone geheel verwoest werd. Onder de West-Friezen zouden meer dan 3000 gesneuvelden zijn geweest, waaronder ook een gedeelte van de inwoners van Vrone. Of daar nog mijn voorvaderen bij betrokken waren, vermeldt de historie niet. De eerste vermelding van mijn voorvaderen is te wijten aan zeer roerige tijden in Alkmaar en omstreken. In 1481 werd een nieuwe belasting, het zgn. Ruitergeld, geheven om de kosten van oorlogsvoering te kun nen betalen. De heffing daarvan stuitte in Alkmaar en omgeving op he vig verzet. Dit mondde tenslotte uit in het "commode van 10

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 12