Speurtocht naar de familie Baltus Op de receptie tgv. het 35-jarig huwelijk van mijn ouders in 1970, hoorde ik dat mijn tante, Marie Willemse-Baltus, aantekeningen in haar bezit had over mijn overgrootvader, Cornelis Baltus en van zijn broers en zusters. Deze gegevens waren verzameld door haar neef Cornelis Stet die pastoor in Andijk was. De gegevens waren echter niet compleet. De open plaatsen en vraagte kens intrigeerde mij zo, dat ik besloot een onderzoek te doen naar de ontbrekende gegevens over de herkomst en verspreiding van de familie naam Baltus. Gedurende een periode van 5 jaar heb ik de Burgelijke Stand van de plaatsen in Noord-Holland van 1811 tot 1902 door ge snuffeld. De Burgelijke Stand werd in 1811 door Napoleon ingevoerd in Nederland. De gemeenten namen de registratie van geboorte, huwelijk en overlijden over van de diverse kerkgenootschappen. Ook was ieder een verplicht een achternaam aan te nemen. Vóór 1811 werden deze gegevens bijgehouden in de Doop, Trouw en Begraafboeken (D.T.B.). Ook werd op last van Napoleon de eerste volkstelling gehouden. De ge gevens hier van zijn bekend onder de naam "Registre Civic". Hierin staan de naam, geboorte datum en plaats van alle weerbare mannen van boven de 21 jaar vermeld. Deze gegevens kunnen een goede bron zijn bij de overgang van de Burgelijke Stand naar de D.T.B. In 1975 heb ik een schrijven aan de familieleden gestuurd, waarin ik om de gegevens na 1902 vroeg. De reactie was enorm! Van de 350 ver stuurde formulieren kreeg ik er ruim 200 terug. Met al deze gegevens was het mogelijk om alle nakomelingen in de juiste takken te plaatsen. Intussen was ik begonnen de archieven van vóór 1811, de D.T.B.de oudrechtelijke, notariële en weeskamer archieven door te werken. Dit is een werk van zeer veel tijd en geduld. In 1985 was ik met mijn onder zoek gevorderd tot 1629, als ene Cornelis Baltuszn. van de Vronegeest te St. Pancras voor de 2e maal huwt met Anna Jans van de Noorddijk onder Ursem. Omdat het oudarchief van St. Pancras pas in 1740 be gint, zat ik een aantal jaren vast met mijn onderzoek. Het oude schrift dat in die tijd gebruikt werd, is voor een leek bijna onleesbaar. Daarom heb ik in het Gemeente Archief van Alkmaar een cursus Paleografie (oudschrift) gevolgd, waarvan ik veel profijt heb gehad. Via de Nederlandse Genealogische Vereniging was ik in contact gekomen met de heer J.A. Korver uit Naarden. Deze vond begin 1990 in het oudrecht van Ursem een akte van verkoop van land. Daarin wordt Cornelis Baltuszn., in de wandeling genaamd Schout, wonende op de Vronegeest

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 11