Anthony werd en een fors jaargeld kreeg toegewezen. De familie Drebbel was toen allang vertrokken uit Eltham. Rond 1610 vertrok Drebhel voor enige jaren naar Praag, waar hij aan het hof van Rudolph II werkte. Waarschijnlijk in het begin van de twintiger jaren, betrekt Drebbel een andere woonplaats, dichter bij Londen. Met zijn schoonzoons, de 2 ge broeders Kuffler, - een van hun nazaten woont nu weer in Nederland, Bergen N.H. - heeft hij ruimte nodig voor de ververij en de constructie van mijnen e.d. Drebbel krijgt niet, zoals Sir Anthony van Dijck, een jaargeld. In de laatste jaren van zijn leven woont hij vlak bij de Tower Bridge. Hij ex ploiteert daar een bierhuis en hij trekt nog wat extra klandizie omdat veel mensen deze creatieve en geniale uitvinder, die uit 's konings gratie was geraakt, in levende lijve willen zien. Ook komen zij, om de over blijfselen van de onderzeeboot te zien, waarmee Drebbel van de Tower Bridge naar Greenwich was geroeid: onderwater! In de geschiedenis van Eltham wordt Drebbel sporadisch genoemd en getypeerd als 'German scientist'. Er is in het moderne Eltham met naar schatting circa 40.000 inwoners geen straat naar Drebbel vernoemd. Eltham Palace is nu in handen van de militairen, die er een trainings centrum hebben. Op zon- en donderdagen is het paleisterrein toeganke lijk voor geïnteresseerde bezoekers. Sporen van Drebbel zul je er niet meer aantreffen, maar de gedachte dat Drebbel hier zoveel jaren geleefd en gewerkt heeft, maakt voor de echte Drebbelaar de reis naar Eltham en een wandeling over het paleisterrein al meer dan de moeite waard. Het is betreurenswaardig, dat in de geboortestad van Drebbel, Alkmaar, slechts een onbeduidend straatje zijn naam heeft gekregen. Een gedenk teken op de hoek van de Koninsgweg en de Doelenkluft, de plek waar Drebbel en zijn gezin een aantal jaren hebben gewoond, zou een pas send eerbetoon zijn aan deze beroemde, inventieve en interessante Alkmaarse wereldburger. Hubert van Onna Bronnen: 1. Comelis Drebbel en zijne Tijdgenooten; Prof.Dr. F. Jaeger 2. The story of Eltham Palace, Roy Brook 3. The story of Royal Eltham, R.R.C. Gregory In denrs. 1 en 2 van 1989 zijn eerder artikelen verschenen over Drebbel van dezelfde auteur. 8

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 10