gelegenheid heb ik bij toeval de kans schoon gezien om van de bewus te, enige balk het schilderwerk te bezichtigen. In maart 1943 werd door de Kerkvoogdij besloten om aan de zeer bekende restaurateur van oude fresco's, Gerh. Jansen uit Den Haag, advies te vragen wat met dit object aan te vangen. Dit bezoek vond toen plaats. Ofschoon er geen twijfel bestond of wij inderdaad te maken hadden met een over het algemeen goed stuk werk uit de eerste helft der XVIe eeuw, moest erkend worden, dat de toestand waarin het verkeerde slechts met grote omzichtigheid en na langdurig en kostbaar onderzoek hersteld zou kunnen worden. Daarenboven was het wel zeker, dat het twijfelachtig was of het een of andere museum bereid zou zijn om een antiquiteit van zulk een omvang te accepteren. Versierde zolderbalken van allerlei grootte, doorgaans daterend uit de late middeleeuwen zijn ook nu nog op verscheidene plaatsen en dan voornamelijk in kastelen van West Europa aanwezig. In Nederland zullen zij daarom ook toepassing hebben gevonden, maar zo zij moge lijk ergens mochten bestaan, is de zeldzaamheid onder deze en soortge lijke zaken groot. Het is dan ook daarom wellicht gewenst om een opsomming te geven van de bizonderheden, die op de 22 vakken van de Alkmaarse versierde balk, althans voor een deel met waarschijnlijk heid, konden worden geïdentificeerd. Waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat het schilderwerk in een desolate situatie ver keert, hetgeen helaas tot gissingen heeft moeten leiden. Onder de nodige reserve dus meen ik, dat het gaat om de navolgende voorstellin gen: 1een vogel met een ruitvormig gestyleerde staart. 2. grotendeels verdwenen. 3. een lelie 4- als no. 2. 5. als no. 2. 6. een dubbelkoppige zwarte adelaar. 7. een verticaal in 7 gedeelten versneden vak. 8. een rode schuinbalk. 9. boven elkaar drie geel-kleurige lopende leeuwen. 10. effen hermelijn. 11drie rode spits-ruiten naast elkaar op zilver. 12. gevierendeeld: 1 en 4 donker gekleurd; 2 en 3 een vaal effen vlak. 13. als no. 2. 14- een adelaar (de kop ontbreekt). 15. in een zg. vrijkwartier een onbestemde figuur. 16. een klimmende leeuw, naar links.

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 7