heel wat moed nodig, aangezien zij op geen enkel feit, doch slechts op twee hypothesen steunt, te weten le dat 9 palen afkomstig zijn van een houten kerkje, en 2e dat dit kerkje stamt uit de karolingische tijd. Als aanvullend bewijs vond Halbertsma zowel in de oudste graven als in de paalgaten scherfmateriaal, waarvan de ouderdom volgens hem overeenstemt met die van de paalgaten. Karolingische scherven der halve. "Dit aardewerk bestaat uit scherfjes van kogelpotaardewerk en fragmentjes van geelwit gekleurde, hardgebakken dunwandige en met stempelindrukken versierd gebruiksgoed dat men naar het oord van herkomst, het ten zuidoosten van Keulen gelegen pottenbakkersdorp Badorf, Badorfer waar pleegt te noemen". Ik moge verwijzen naar een gezaghebbend artikel van W.C. Braat over middeleeuws aardewerk De auteur betoogt, dat toen de karolingische cultuur ten gevolge van het verval van het rijk op zijn retour raakte, het frankische Badorf- aardewerk langzaam verdween en een primitiever, handgevormd aarde werk terugkeerde: de kogelpot. Deze leende zich uitstekend voor het koken op open vuur en is dan ook eeuwenlang in gebruik gebleven. Maar ook het Badorf is niet van de ene dag op de andere verdwenen, maar komt voor naast het kogelpotaardewerk, "waarschijnlijk nog wel tot in de tiende eeuw". Ik heb deze zinsnede gecursiveerd om duidelijk te laten uitkomen, dat de dateringskunde, zoals m.b.t. het Witte Kerkje werd gedemonstreerd, aanvechtbaar is. Immers, juist omdat Badorf- en kogelpotscherven door elkaar werden aangetroffen, ligt het m.i. voor de hand, dat zij eerder uit de door Braat beschreven overgangsperiode zullen stammen dan uit de tijd van Willibrord. Indien er derhalve vóór de 1 le eeuwse c.q. 12e eeuwse tufstenen kerk een houten kerkje heeft gestaan (hetgeen op grond van 9 paalgaten niet te bewijzen valt, doch hoogstens te vermoeden), dan komt het mij voor dat dit kerkje eerder 10e eeuws dan 7e/8e eeuws zal zijn, zodat van St. Willibrord alleen de mythe overblijft. drs. W.A. Fasel 20

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 22