Limburg, Brabant, Vlaanderen, Thiiringen, Noord-Holland (Heiloo! Velsen!), Walcheren en Denemarken. Ik moet bekennen dat mij toen reeds de twijfel bekroop, aangezien ik mij niet kon voorstellen dat deze middeleeuwer een missiegebied had, dat groter was dan het territorium dat een moderne missionaris per motorprauw of terreinwagen pleegt te bereizen. Zelfs als de bekering der heidenen zich in ijltempo voltrok en de heilige een ongeëvenaarde vaardigheid aan de dag legde in het omkappen van heilige eiken en het verbrijzelen van afgodsbeelden, dan nog moet hij zich bliksemsgewijs door deze streken hebben bewo gen. Tevens vond ik de bisschopszetel en de abdij wel erg ver uit elkaar liggen, maar het was de officiële geschiedopvatting, dus toe maar. Sedert enige jaren ligt er echter het boek Holle Boomstammen van collega-archivaris A. Delahaye, waarin deze beweert dat St. Willibord nooit deze streken heeft bezocht, doch arbeidde in Noord-Frankrijk en Vlaanderen z>. Het is niet mijn bedoeling een exposé te geven van zijn bewijsvoering, aangezien de materie te complex is om in een paar regels af te doen. Voor het onderhavige onderzoek lijkt mij voldoende dat Delahaye beweert, dat St. Willibrord zijn bisschopszetel had te Traiec- tum (Tournehem) en zijn abdij in het enige kilometers verder gelegen Epternacum (Eperlecques). Onder dreiging van de Noormannen is de abdij in 857 verplaats naar Luxemburg (waar de naam werd verduitst tot Echternach), terwijl het bisdom Traiectum in 917 voor het laatst wordt vermeld. Een goede 50 jaar later verschijnt dan het bisdom Utrecht, dat eveneens Traiectum werd genoemd. De Willibrordver- ering is volgens Delahaye in het bisdom Utrecht eerst in de 12e eeuw ingevoerd, of liever, aangepraat door de abdij van Echternach. Het was ook de abt van Echternach, die in 1301 relieken van St. Willibrord aan Utrecht schonk; relieken, die volgens de deskundigen niet uit de 8e eeuw stammen, maar uit de 12e eeuw, ergo ze zijn vals. Het waren trouwens niet de enige vervalsingen, welke uit de abdij van Echternach tot ons zijn gekomen. Deze abdij probeerde namelijk de kerken en goederen uit de nalatenschap van St. Willibrord in handen te krijgen, te weten met gebruikmaking van valse oorkonden. Aange zien echter te Echternach het kloosterleven meer dan een eeuw onder broken is geweest, was de kennis van de juiste ligging der eigendom men verloren gegaan en richtte men het oog op de verkeerde streek. Ergo, de abdij van Echternach zou plaatsen in Nederland, waarvan de naam overeenkomst vertoonden met die in de oude goederenlijsten, brutaalweg hebben opgeëist. Zo ook Heiloo. In de goederenlijst van het oude bisdom Traiectum komt een Hlegilo voor, dat volgens de 13

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 15