De mythe van St. Willibrord Het jaar 1990 is van rooms-katholieke zijde uitgeroepen tot St. Willibrord-jaar, hetgeen gepaard gaat met kerkelijke vieringen en historische publicaties. Er zijn protesten geweest tegen deze gang van zaken, o.m. op grond van nader te noemen historische argumenten, doch deze heeft men zonder meer naast zich neergelegd. Willibrord als aarts bisschop met pallium tussen twee diakens Deze miniatuur uit een inde 11e eeuw te Echternach geschreven Graduale is de oudste bekende miniatuur van Willibrord. Duidelijk is, dat het zonder meer aanvaarden van de St. Willibrord- mythe (alsook van de St. Adelbert-mythe) nogal wat consequenties heeft voor de geschiedenis van onze streek. Immers, als Willibrord en Adelbert omstreeks het jaar 700 in deze contreien actief waren, dan impliceert dit dat er in die tijd ook bewoning was. Hetgeen niet over eenstemt met de archeologische gegevens, aangezien deze teruggaan tot de 10e eeuw. De pogingen van degenen, die de Willibrord- en Adelbert-verhalen voor waar houden en de bewoning tussen c. 700 en c. 900 pogen te bewijzen door middel van een cirkelredenering, alsme de met behulp van wat losse scherven en een paalgat hier en daar, doen der halve nogal pathetisch aan. Voor wat betreft St. Adelbert moge ik verwijzen naar een eerder artikel in dit blad Ik meen te hebben aangetoond dat de zo genaamde zekerheden met betrekking tot St. Adelbert allerminst zeker zijn. Het merkwaardige feit deed zich voor dat mijn gegevens en argumenten, die alleszins aannemelijk maken dat Adel bert nimmer in Egmond is geweest, nimmer zijn weerlegd. Aan de wijze, waarop men gepoogd heeft mijn artikel als quantité négligeable af te doen, hoop ik nog eens een publicatie te wijden. Bepalen we ons thans tot St. Willi brord. Ik ken deze heilige al van de lagere school, waar aandacht werd be steed aan zijn "missiereizen", die hem voerden van Utrecht (zijn bisschopsze tel) naar Echternach (zijn abdij), alsook naar Friesland, Groningen, 12

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 14