De kraagstenen van de stadhuistoren I Voor Hermien Beek, die mij het krantenknipsel opstuurde. het De spits van de stad- huistoren. Onder de balustrade zijn de kraagstenen te zien. Een opmerkelijk onderdeel van het tussen, 1509 en 1520 gebouwde, laat-gotische stadhuis van Alkmaar is de slanke, achthoekige toren aan de linkerzijde. Met de spits van deze toren is in het verleden nogal wat gerommeld. Toen hij in 1858 nodig hersteld moest worden, heeft men hem gesloopt. In een raadszitting werd zelfs voorgesteld de toren maar zonder spits te laten, want dat zou een be langrijke besparing opleveren. Zover wilde de raad echter niet gaan en in november 1859 deed men een keuze uit de zes ontwerpen die de gemeente-architect gemaakt had. Men sprak zich uit voor een slanke, hogere spits in neo-go- tische stijl, d.w.z. in overeenstemming met de middeleeuwse, gotische bouwvormen of wat men daarvoor aanzag. Aldus geschiedde, maar in 1927, bedacht men zich en kreeg de toren weer een spits in de oorspronkelijke vorm Het onderste deel van deze spits is omgeven door een balustrade; op de acht hoeken rust de ze op een kraagsteen, een soort console, be staande uit natuursteen. De hoogte ervan is 22 cm, de breedte 23 cm en de diepte 14 cm. Bij de jongste restauratie van het stadhuis (1989) waren deze kraagstenen "de grote ont dekking". Zij waren beschilderd en toen zij ont daan waren van zo'n twintig lagen verf (waardoor ze wél vier eeuwen lang tegen vervuiling en verwering beschut geweest waren), bleken zij versierd te zijn met beeldhouwwerk. De drie aan de straatkant hebben de mens als onderwerp en de vijf andere vertonen bladwerk. Dit laatste was gemakkelijker uit te hakken dan mensenfiguren en dus goedkoper. En voor kraagstenen die vanaf de straat toch niet of nauwelijks te zien waren, kon men hiermee volstaan. - Ook elders, b.v. bij de versiering van middeleeuwse koorbanken, heeft men dergelijke prijsverschillen benut om de kosten te drukken. Na de schoonmaak zijn de kraagstenen opnieuw in de verf gezet. Zij zit- 3

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 5