maar en gehuwd met Maria Johanna van Vollenhove. (familie van Pieter). Het pand bleef 52 jaar in de familie, waarna de zoon Dirk Franyois van Leeuwen, eveneens officier van Justitie, het verkocht aan Mr. Adrianus Petrus Hendrik de Lange, van beroep advokaat, notaris en kassier. Deze bewoonde het pand tot 1928, waarna het in eigendom overging naar notaris Caspar Jacob de Lange, de voorganger van Nota ris v.d. Stadt, het huidige notariaat van Mr. van Leersum. Mr. Caspar Jacob de Lange verhuurde het pand in 1928 aan de bloemist Doggenaar, die het benedenhuis verbouwde tot bloemenwinkel. Het bovenhuis werd vrijwel onveranderd en naar de huidige maatstaven zeer primitief, bewoond tot 1958. In oktober van dat jaar werd het pand gehuurd door 't Sierhuis, dat er een winkel in huishoudelijke artikelen in vestigde. Na het overlijden van Notaris Caspar de Lange, werd 't Sierhuis Beheer eigenaar en ver bouwde het pand samen met het belendende perceel in 1967 tot 't Sierhuis 2000. Het perceel Langestraat 88, waarbeneden nu Perry Sport gevestigd is, was volgens het kadaster in 1832 eigendom van Notaris Mr. J. de Lange, die het bewoonde tot zijn dood in 1874- Zoon Simon de Lange, even eens notaris, verkocht het huis en erf in 1876 aan notaris Mr. Pieter van Leeuwen, die er tot 1884 zijn praktijk uitoefende en wiens vrouw tot 1901 daar bleef wonen. In 1901 vestigde zich waarschijnlijk een der eer ste inspecteurs van Arbeid, de heer Sikko Roelof Smit in het tegenover de raadszaal gelegen pand. Van 1906 tot 1930 woonde tandarts Zijlstra in het pand, oefende daar zijn praktijk uit, waarbij hij de gegoede pa tiënt via de Langestraat, en de overige patiënten via een steeg uitko mende op de Gedempte Nieuwesloot ontving. In 1930 werd het pand aangekocht door Petrus Nicolaas van der Meer, die de woning liet verhouwen tot winkel/woonhuis en daar samen met zijn echtgenote Riek de Winter een winkel in schilderijen, byouteriën en luxe artikelen in vestigde onder de naam 't Sierhuis. Tot 1966 bleef de in 1930 mooi verbouwde bovenwoning bewoond, waarna deze tij dens de grote verbouwing van 1967 een magazijnfunktie kreeg. Door economische en vooral structurele veranderingen van de branche in luxe en huishoudelijke artikelen was 't Sierhuis genoodzaakt haar ak- tiviteiten in 1986 te staken en verhuurde 't Sierhuis Beheer haar pan den aan Blokker en Perry Sport. De hoven-etages kwamen leeg te staan. Nu er zeven moderne appartementen gebouwd zijn is de woonfunctie in de binnenstad weer versterkt. 22

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 24