onder meer een aantal percelen bij het voormalig Clarissenklooster, even buiten de oude Geesterpoort te Alkmaar". In de betreffende koopakte komen dan nog enkele bepalingen voor, welke over de bestuurlijke handelingen enkele interessante gegevens vermelden, n.1.: "Ten aanzien van het bestuur van het vermogen van de Stichting hebben voornoemde testateurs in hun voormeld testament letterlijk bepaald: item nae beyder hore doot, dat is nu hoore wille ende begeerte, dat de zen toesich ende bescickinghe van alle als in hoere beyder macht is ghe- weest, soo groot ende clein, die eerste zal anverden Andries Willemsz. door crachte zijns huysvraue Willem Pietersdochter ende na hem Willem Andriesz. ende alzo nedergaende die naeste van den bloede, daer die vrienden in toecomen(de) tyden zullen mit malcander vrede- lick ende eendrachtich voorzien, een manspersoon voor een vrouwsper soon altijt gaende; item die eerste die andere, derde ende voort alle col- lators nae hoor beiders doot, begheren ende willen dat zij zullen anver den ende hebben volcomen macht ende toezicht tot alzulcke huysinghe ende erven, als zy buyten die stede van Alcmaer bijden Clarissenhof ghefundeert ende opgetimmert ende gemaect hebben bij die gratie Gods ende ter liefte der arme bedructe mannen ende vrouwen, vrien den ofte vreemden in vertroostinge en versoetinge haere bedructe ar moede, opdat zy beyde, alle hoerer beyder kinderen ende nacominge- le(!) mede in onse laeste daghe ende einde in onser zielen versoet ende vertroost moghen worden" Tot zover de letterlijke tekst van de in het testament voorkomende be palingen, waaruit blijkt dat er ook in de 16e eeuw al sprake was van een stukje sociale bewogenheid met minder bedeelde medeburgers en mede burgeressen, arme bedrukte mannen en vrouwen en hun nakomelingen. "De Vereniging voor Volkshuisvesting Alkmaar", de oudste woning bouwcorporatie in Alkmaar, mag zich sinds enkele jaren de eigenares weten van de oudste panden in Alkmaar. J.N. Akkerman 15

Oud Alkmaar | 1991 | | pagina 17