2. Apotheker 7 een ijzeren winder met bindtouw. Kwajongens beleefden 's avonds dolle pret door een onbevolkte winkel binnen te gaan, het neerhangende touwtje te grijpen en daarmee de straat op te hollen, zover als de touw voorraad op de ratelende winder toeliet. En dan uitkijken voor één van de vier dienders met hun stok! Met mooi weer was het 's avonds echt gezellig op de stoepbanken onder de luifels. Men praatte over koetjes en kalfjes of zong een liedje. Ook bij regen was het goed toeven onder de luifels 6). De jongens konden ook gniffelen om oude Andries Schoor (ca. 1767-1841), als hij voorbij stapte. Hij was de laat ste "staartdrager van Alkmaar, hij had n.1. een vlecht met een strikje. Vroeger was Andries apotheker geweest, commies-archivist en waag- nreester en een reuze grappen maker. Buitenlanders zagen Alkmaar in 1837 als een stadsie "met spitse gotische gevels en byzantijnse orna menten en voluten." De huizen werden tot hun verbazing van top tot teen schoon gemaakt: gevels, vensters tot straatstenen toe. In 1822 liepen de vrouwen zelfs nog het meest in het wit met een kap. Zeer opvallend waren de meisjes, die men zo gekapt "aan de vensters en in de sjezen zag zitten".7) Cornelis Willem kreeg belangstelling voor munten door P. van Orden, oud-burgemeester van Zaandam (overleden 1854). Van Orden, een bekende numismaat, was op latere leeftijd blind geworden en de jonge Cornelis Willem logeerde elk jaar enkele weken bij hem. Bruinvis ontwikkelde zijn tekentalent door les te nemen bij de toen bekende, jong overleden Alkmaarse schilder Pieter Plas (1810-1853). Hij kreeg vijf jaar les van hem. 81 Na zijn schooltijd kwam hij op het notariskantoor van zijn oom S.A. de Lange, maar zijn belangstelling ging meer uit naar de bouwkunde, vooral door de boeken van zijn vader. In 1846, op 17 jarige leeftijd kreeg hij een aanstelling als bouw kundig tekenaar bij de indijking van de Waard Nieuwland op Wie- ringen. In een bootje moest hij o.m. peilingen op zee doen tussen Wieringen en Kolhorn. Na afloop van deze bezigheden was er werk aan de winkel in de apo theek van vader Bruinvis, die door een kwetsuur zijn rechterhand niet kon gebruiken en juist zonder bediende zat. Zonder veel animo maar terwille van het ouderlijk gezin, liet Cornelis Willem zich inschrijven aan de toen ouderwetse geneeskundige school te Alkmaar. Een van zijn leraren werd apotheker Hendrik Toussaint (1785-1859), vader van de schrijfster Truitje Bosboom Toussaint. Zijn geringe animo bleek onder-

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 9