Zaandijk. 's Zomers was de heer Schreuder gewoon bij ieder zijner vier zonen, een predikant te Akersloot, en drie apothekers te Haarlem, Alkmaar en Edam, veertien dagen door te brengen. Alzoo kwam hij ook mij opzoeken en mijn vader noodigde hem dan wel eens 's avonds een glas wijn te komen drinken. Alsdan bracht ik hem te huis en vond dan daar weer mijn vroegere bekende van het Nut. Tot mijn genoegen beleefde de heer Schreuder nog mijne verloving met zijn kleindochter. Hij overleed te Edam aldaar bij zijn zoon logee- rende. Derde bedrijf Meisjespret Nog bij het leven van den heer van Orden huwde zijn kleinzoon G van Orden Donker met mejuffrouw Clasina Avis te Krommenie. Ik fungeer de als zijn eersten speelnoot, als zoodanig aanzittende met de zuster van de bruid, Aafje Avis. Op een dag vroeg mij de tweede speelnoot Remmert de Vries van Zaandam: 'heb jij vues op Aaf?', ik antwoordde, 'ik vind Aaf een lieve meid en acht mij aan haar verbonden zoolang de bruids dagen duren, maar zijn die afgeloopen dan is het weer voor goed uit' - 'Nu wees dan voorzichtig' zeide hij, 'want men is bezig je intepalmen'. Ik had wel opgemerkt dat moeder Avis bijzonder vriendelijk en voorkomend voor mij was, en besloot mij in acht te nemen, 's Avonds was het meisjes pret, d.w.z. dat de bruid een afscheids partijtje gaf aan hare vriendinnen en bekenden, waarbij geen andere heeren worden toegelaten dan de bruigom en zijne beide speelnooten. Toen ik 's avonds binnen trad zag ik in den kring zitten mijn Nuts kennisje. Hoe kwam die daar? Van den notaris van der WART waren twee dochters genoodigd die bedankt hadden omdat zij een nichtje te logeeren hadden, men had daarop aangedrongen dat zij toch zouden komen en hare logée zouden medebrengen. Ik begroette dus juffrouw Schreuder als stadgenoote, plaatste mijn stoel achter de hare en zong met haar uit den 'zender', zooals het liederen boek genoemd werd, dat iedere gast gewoon was met een feestje mede te brengen. Ik zag wel dat deze handeling de houding van mijn hruilofts meisje wijzigde. 's Anderen daags ging ik met Remmert de Vries informeeren bij alle dames hoe ze na de pret gerust hadden, dus ook bij de familie van der Wart. Door Krommenie verspreidde zich aanstond het gerucht, dat ik 64

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 66