5. Verlooving Eeerste bedrijf het Nutsfeest In 1852 vierde het Departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn 50 jarig bestaan. Op het programma voor den avond was, vermoedelijk met het oog op de jonge dames, die hunne vaders Nutsleden ter feest zouden vergezellen, als slotnummer (o schim van vader Nieuwenhuis) een bal gebracht, en, opdat het die jonge maagden niet aan dansers zoude ontbreken, waren eenige jongelieden, ook ik, tot hijwoning der feestelijkheid uitgenoodigd. Toen de overige nummers van het programma waren afgeloopen, zag ik dat een heer en twee dames aanstalten maakten om te vertrekken. In den heer herkende ik den heer H. Schreuder en ik veronderstelde terecht, dat de oudste dame zijn vrouw en de jongste zijne dochter was. 1 loc .'-dacht ik-men noodigt ons hier als dansers en moeten wij nu toelaten, dat de schoonste en jongste bloempjes ons als voor den neus worden weggevoerd? Ik begaf mij tot genoemd gezelschap en vroeg beleefdelijk of de juffrouw nog niet wat blijven mocht, aanbiedende haar behoorlijk naar huis te geleiden. Het verzoek werd welwillend toegetstaan en alzoo geschiedde het. Tweede bedrijf. Weerzien. De heer J. Schreuder, geneesheer te Krommenie, kwam op zijn ouden dag inwonen bij een dochter te Zaandam, gehuwd met een koek-en bankethakker. Hij liefhebberde wat in vaderlandsche historie en in het bijeen brengen van prentwerk over Haarlem, en was zeer gelukkig als de Navorscher eens een stukje van hem had opgenomen. Hij was een eerste praatvaar en klampte ieder, rijk en arm, aan om zijne nieuw- schierigheid of belangstelling te bevredigen. Zoo was hij ook in aanra king gekomen met mijn ouden Zaandammer gastheer G. van Orden, die, vriendelijk als jegens iedereen, hem uitnoodigde om eiken Maandag te komen koffiedrinken. Zoo ontmoette ik hem ook meermalen en bezocht ik hem ook wel op zijn kamer en bezochten wij ook wel gezamenlijk onzen gemeenschap- pelijken vriend, den roman- en geschied schrijver Jacoh Honig te 63

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 65