3. Vader van Orden Later heb ik eens in het Natuur- en Letterkundig genootschap eene voordracht gehouden over de meeste, om strategische redenen, door den Prefect Haussman tijdens Napoleon III tot stand gebrachte veran deringen waartoe ik op eene groote kaart, alle voor den aanleg of ter verbreeding van boulevards en straten, afgebroken gebouwen had zwart gemaakt. Sedert heb ik mij nog wel ingelaten met hetgeen in Parijs is gebeurd maar toen mij tijd en middelen ten dienste stonden om eens over de grenzen te kijken, trok mijn hart niet naar de "ville lumière" waarvan ik misschien te veel wist maar naar de bergstreken. Den man dien ik na mijn vader het meest heb liefgehad en de meeste achting heb toegedragen was den heer G. van Orden te Zaandam. Om zijne beteekenis te doen schatten vermeld ik hier, dat hij is ge weest burgemeester van Zaandam, lid der Staten van Holland, later van Noordholland, ridder van de orde van den Ned: Leeuw, correspon dent der 4e klasse van het Kon Nederl: Instituut, lid van de Maat schappij der Nederl: Letterkunde te Leiden en van het Pr: Utr: Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, Grootmeester der loge Anna Paulowna te Zaandam. Hij bezat eene uitgebreide bibliotheek, eene groote verzameling nederl: historie penningen, prentwerk over de Zaanlanden en vele mopjes en dergelijke oude liederen boekjes. Hij gaf in 1825-30 in het licht: Handleiding voor verzamelaars van nederl: historie penningen en in 1830 te Zaandam eene Bijdrage tot de penningkunde van Nederland (vroetschaps-, schutters-, gilde- en armenpenningen) voorts in 1841 gezamenlijk met A.D. Schinkel Bijdragen voor de penningkunde van Nederland, alsmede verschillen de artikelen in de Konst- en Letterbode, voor zijne ex libris bezigde hij eene afbeelding van het watermerk van een te Schoorl gestaan hebbende papiermolen, geleid door een voorvader, afkomstig uit het buurtschap Orden bij Apeldoorn. Hij was geboren den 18 December 1774 en overleed 13 Januari 1854- In zijne laatste levensjaren was hij geheel blind. Toen mijn vader zijn vriend K. Kaan te Haarlem eens bezocht, vond hij daar den heer van Orden, een lange man, bleek van gelaat met een eenigzins zijwaarts gebogen neus. Beide heeren beoefenden de penningkunde en daar mijn vader aan deze dure liefhebberij niet deed, brak deze zijn bezoek af en vervolgde i 58

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 60