Ten geleide Het jaarlijkse kerstgeschenk voor de leden van oud Alkmaar ligt weer voor u. Het themanummer van de periodiek, nu gewijd aan de man, die door zijn inzet en optreden de geesten rijp heeft gemaakt voor het ontdekken van de waarden van oud Alkmaar. De geschiedenis van Bruinvis, want daar gaat het over, is van een fascinerende veelzijdig heid. Apotheker, steunpilaar der Doopsgezinden, redacteur van de Alkmaarsche Courant, raadslid, wethouder, archivaris, bouwkundig tekenaar. Maar als een rode draad loopt door zijn gehele leven de gren zeloze gehechtheid aan- en inzet voor het Alkmaar waar hij woonde. Archivaris was hij zonder dat de gemeente er een cent aan betaalde. Sterker, hij gaf nog een toeslag op het salaris van de adjunct-archivaris ook. Thomas Roep beschrijft dit leven, een leven uit de tweede helft van de negentiende en het begin van deze eeuw. Eén is er onder ons die Bruinvis nog gekend heeft, mr.dr. Johan Belonje. Zijn herinneringen vullen de levensbeschrijving aan. Tenslotte zijn de herinneringen van Bruinvis zelf uit 1919 opgenomen. In zijn totaliteit wordt op deze wijze een beeld van Alkmaar opgeroe pen, dat inmiddels ver van ons verwijderd is. Daarom is het juist de moeite waard om er kennis van te nemen. Want het gaat wel over het oude Alkmaar waar Oud Alkmaar zich voor inspant. Het oude Alkmaar waar we nu nog van kunnen houden, omdat Bruinvis zich er voor inzette. Zonder zijn inspanning zou o.a. het Hof van Sonoy er niet meer zijn, het symbool van onze vereniging. Dit themanummer laat ons kennis maken met een man zoals er in elke generatie maar enkele aan te wijzen zijn. Zijn boodschap is echter een boodschap voor elke generatie. Zuinig zijn op het mooie en waardevol le van het verleden, want het verrijkt het heden. Auteur en redactie komen een woord van lof en dank toe dat zij dit nummer voor ons hebben samengesteld. De voorzitter, J.IJff

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 5