gedichten (9- rden en door st.nd lijk oor- oet. len. ja;ir den en. noi' hik in heeft: afgedaan", hun vriende- ge toestand". Marie Ellis, die hem met veel zorg jaren behulpzaam was. Door rheumatische pijnen in zijn rechtervoet kon hij jarenlang moeilijk in slaap komen en zoals een ander schaapjes telt, somde hij voor zich de lange rij van Romeinse koningen op. Ondanks zijn pijn is hij, volgens Van Gelder, nooit een grommende oude heer geworden, een knorrepot zoals hij steeds had verafschuwd. Een rijtuigje was in zijn hoge ouderdom toen hij niet meer kon lopen, zijn enige vervoermiddel. Hiermee liet hij zich door de stad rijden om op de hoogte te blijven van de veranderingen en nieuwbouw. Op een keer in de duinen wilde hij de nieuwe bebos sing overzien. Toen dit niet lukte vanuit zijn rijtuigje, liet hij zich op het paard hijsen om beter rond te kunnen kijken. Om zich te oefenen in de "moeilijke kunst van stilzitten, oftewel niets doen" schreef hij op 28 maart 1919 zijn herinneringen: E vita propria". 9 2'jarige Bruinvis op rijtoer naar Bergen. Aan het eind daarvan schreef hij: "Aldus het verleden prijzende wil ik niet vergeten, dat wat ik ook in het tegenwoordige moge ontberen, ik mij in mijn ouderdom nog boven duizenden natuurgenoten bevoorrecht zie ook door de trouw en de zorg van eene dienstbare. Ten slotte nog dit: ik geloof in wonderen die voor ons beperkt menschelijk verstand onbegrijpelijk, maar met het beloop der natuur in overeenstemming zijn, zooals de voortplanting en de ontwikkeling van al wat leeft; maar niet aan z.g. mirakelen, die tegen dien loop indruischen, zooals zonnestilstand, ongedeerde jongelingen in een gloeiende oven, opwekking of opstanding uit den doode. Ik geloof niet aan een voortbestaan der menschelijke ziel na het eindigen van het aardsche leven. Laus Deo: A. D. 28 Martii 1919." Bruinvis overleed op 4 april 1922. 43

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 45