veel wetenswaardig voor mij bevatte en welks bestaan ik niet vermoed de. De vele dagen, die ik in Uw werkkamer doorbracht, zal ik niet vergeten, en het zal een leegte achterlaten, nu ik die niet dagelijks meer betreed." 431 Gemeente archivaris W.A. Fasel is in zijn Kroniek van Alkmaar wat kritischer over Bruinvis. Hij betreurde het hijvoor beeld, dat Bruinvis zijn Kroniek over Alkmaar (1852) niet laat aanslui ten op de bestaande kronieken, die eindigen in 1600, maar laat begin nen in 1800, met het volgende motief: "Het zoude zeer eigenaardig zijn indien wij (Bruinvis) deze kronyk begonnen, daar, waar de Alkmaar- sche Geschiedenissen van Eikelenberg en Boomkamp eindigen, name lijk met het jaar 1600. De bouwstoffen daartoe ontbreken niet, en gaar ne hadden wij aldus gedaan, indien niet de godsdienstige geschillen in het begin der 17e eeuw tusschen de Remonstranten en de Contra- Remonstranten, tusschen Adolphus Venator en Cornelis Hillenius ons hadden doen vreezen deze eerste jaargang minder welkom te maken". Dit is inderdaad te betreuren. Te bedenken valt echter, dat Bruinvis nog maar een jonge man van 23 jaar was, toen hij dit schreef in een tijd bovendien van scherpe geloofstegenstellingen. Overigens wijst Fasel erop: "Wat hij echter in zijn kronieken beschrijft is interessant genoeg, want ook hij had een scherp oog voor het interessante detail. Deze verdienstelijke schrijver ver dient dus zeker een plaatsje in onze kroniek". 441 Mr. J.H. Rombach benadrukt vooral Bruinvis' praktisch gerichte studie van het archief voor moeilijke kwesties, die in de gemeenteraad speelden, bijv. over de geldmiddelen van het weeshuis, het beheer en onder houd van wegen.453 In elk geval is Bruinvis voor het archief en museum van on schatbare waarde geweest. Bij zijn 80ste verjaardag in 1909 werd hij gehuldigd door hem een speciaal betimmerde en gemeubileerde kamer in het museum aan te bieden, de zgn. FEESTMAALTIJD mj dk opening der »BRl INVISK AMER« op den 6ea Juli 1909. Volgorde der Spijzen, V ermic llli-SOE F Zwezerik-pasteitjes. Tong met Peterseliesaus. Worteltjes. Ossenhaas met Snijboonkv Korhoenders. Vruchtenmoes. bu a bantscite braadkltrens. Salade. Room pudding. Keesenwateesaus. Kaas met Beschuitjes. Vruchten. Zoeten en Koffie.

Oud Alkmaar | 1990 | | pagina 39